A gyógynövényes fürdő elkészítéséhez nincs szükségünk se különösebb előkészületekre, se speciális hozzávalókra. A gyógynövényeket akár a kertünkben is termeszthetjük, vagy egy kirándulás során összegyűjthetjük. Az, hogy milyen növényt érdemes használni a fürdőhöz, attól függ, milyen hatást szeretnénk vele elérni: készíthetünk nyugtató hatású, élénkítő, vagy a megfázás okozta panaszokat csillapító fürdőt.
Ha nyugtató, ellazító hatású fürdőre vágyunk, használjunk levendulát, kamillát, rozmaringot, hársfavirágot, vagy citromfüvet. A megfázást csillapítja például a majoranna, a zsálya, vagy a kakukkfű. Élénkítő fürdő esetén többek között a borsmenta, vagy a cickafark jöhet szóba. A gyógynövényeket használhatjuk szárított, vagy friss formában egyaránt.
A fürdővíz elkészítéséhez 5-8 teáskanál szárított, tetszés szerinti gyógynövényre van szükség. Ha friss növényeket használunk, legalább két, nagy maroknyit használjunk. A gyógynövényeket főzzük fel körülbelül egy liter vízben, és lefedve, takaréklángon körülbelül tíz percig hagyjuk forrni. Adjunk hozzá negyed liter tejet, vagy tejsavót – a tejtermék ápolja a bőrt, és segít eloszlatni a gyógynövényes keveréket a fürdővízben. A gyógynövényes keveréket ezután öntsük a 35-38°C-os vízbe, és élvezzük a jótékony hatását. 10-20 percnél többet ne töltsünk a kádban: a hosszú ideig tartó fürdő kiszáríthatja a bőrt. A víz ne legyen túl forró: a 38°C-nál melegebb víz szintén erős szárító hatással bír. A fürdővízbe tehetünk néhány csepp illóolajat: míg a gyógynövények a testet, a kellemes illatok a lelket ápolják.