A niacin a vízben oldódó B-vitamincsoporthoz tartozó nikotinsav-amid, nikotinsav és pyridinnukleotid-koenzim gyűjtőneve. A niacint korábban B3-vitaminnak nevezték. Számos élelmiszerben megtalálható, azonban a szervezetünk is képes előállítani.
A niacinszükséglet nagy részét a táplálkozásunkkal fedezzük, azonban az emberi szervezet a triptofán nevű aminosavból is képes niacint előállítani. A napi szükséglet nőknél 13, férfiaknál 16 milligramm. A várandósság, és a szoptatás időszakában a niacinszükséglet növekszik. A megfelelő mennyiségű bevitel általában nem jelent problémát: a normál táplálkozás során általában túllépjük a szükséges beviteli értéket.
A niacinhiány alkoholizmus, és krónikus hasmenés esetén alakulhat ki. Egyes szakértők szerint a fogamzásgátló tabletták is negatívan befolyásolhatják a niacin felszívódását. A niacin hiánya hozzájárul a pellagra, hasmenés, és a demenciás megbetegedés kialakulásához. Enyhébb niacinhiány esetén étvágycsökkenés, és a teljesítőképesség romlása jelentkezhet.
A vitaminok létfontosságú (esszenciális) anyagok, melyeket a szervezetünk nem képes előállítani, ezért kívülről kell bejuttatnunk szervezetünkbe. A niacin tehát klasszikus értelemben nem számít vitaminnak, de általában B3-vitaminként hivatkoznak rá.
A nikotinsav fő forrásai a növényi eredetű élelmiszerek (teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, illetve a kávé), a nikotinsav-amid állati eredetű élelmiszerekben (belsőségekben, vagy halban) is megtalálható. Niacinban gazdag élelmiszer például a földimogyoró, szardínia, marhahús, teljes kiőrlésű gabona, és a gomba.