Botanikus kert -vagy más néven Füvészkert- Magyarországon többfelé is található, például Zircen, Vácrátóton, Pécsen és Budapesten. A botanikus kert a sima kertnek az a formája, mikor a benne található növényeket bizonyos jellemzőik szerint csoportosítva mutatják be a növények és a természet kedvelőinek.
Például őszi, téli, évelő növények, illatnövények stb. Ezek a növények a világ különböző részeiből származnak, bemutatásuk igazi csemege az egzotikus növények rajongóinak A botanikus kert többnyire a szabadban található, de léteznek olyan növények is melyeket egy fedett növényházban helyeztek el, mert fenntartásukhoz az az ideális.
A magyar irodalomban is megtalálható a botanikus kert, Molnár Ferenc: A Pál utcai fiuk című regénye a titokzatos budapesti füvészkertről is szól. A botanikus kertnek egy speciális változata az arborétum, ahol fákat, fafajtákat telepítenek szintén bizonyos jellemzők alapján csoportosítva őket. A fák, növények az előttük elhelyezett táblák alapján azonosíthatóak be, azon szerepel a neve, latin neve, származása, valamint a fajtájával kapcsolatos főbb jellemző adatok.
A botanikus kert általában nagyobb területet foglal magába, hogy a látogató a növények megtekintése mellett egy jót kirándulhasson is. Néhol kisebb patakok is színesítik a látnivalókat. A budapesti botanikus kert megnevezése az utóbbi időben megváltozott, jelenleg ismét Füvészkertnek hívják. A vácrátóti botanikus kert egyik közkincse a vízimalom, amelynek az állaga az utóbbi időben megromlott, de tudomásom szerint felújították.