Az emberi szervezetben gyakran túlzott immunreakciót váltanak ki az ételek. Ezeket kerülni kell, ha az immunreakció túl erős, egyéb esetben, kis mennyiségben fogyaszthatóak. Az ételallergiára jellemző tüneteket tapasztalhatjuk:
– légzés nehézség, hányás, bőrkiütés, ekcéma kialakulása,légzési nehézségek, szájban viszkető érzet, ajakduzzanat,nyelvduzzanat,hányás-hasmenés,puffadás,hasi görcsök.
A leggyakoribb allergén ételek:
• Tojásallergia: kiválthatja akár a fehérje, akár a sárgája. A fehérjében az emberi szervezet számára idegen fehérjék a betegségért felelősek, a sárgájában a bennük levő zsírok okoznak allergiás reakciót.
• Földimogyoró: reagense a szalicilátok, melyek egyre gyakrabban adalékanyagokként más élelmiszerekben is előfordulnak. A földimogyoró keresztallergiáját okozhatja még a napraforgómag, pisztácia, hüvelyes zöldségek, diófélék.
• Eper: magas arányban tartalmaz C-vitamint, magnéziumot, kalciumot, és vasat. Ennek ellenére van, aki nem eheti ezt az igazán ízes, aromás gyümölcsöt. Ennek oka, az eper és a nyírfapollen fehérjéjének hasonlósága, így kialakulhat keresztallergia. Megoldás lehet számukra a Sofar nevezetű, fehér színben pompázó eperfajta, amelyben klinikailag kimutathatatlan az eperfehérje allergiát kiváltó enzime.
• Méz: allergiája nem egyenlő a virágpor allergiával, de abban megegyeznek, hogy a mézben levő pollenek okozzák a különféle érzékenységet. A propolis is adhat allergiás reakciót, a bőrre kerülve irritációt okoz. Leggyakrabban, méz alapú cukorkákban, fogkrémekben, szájápoló termékekben, krémekben található.
• Halfélék: allergiás reakcióit, a bennük található fehérje, vagy a hal részeiből (bőr, csontok) készült zselatin okozhatja. A hal allergia nem terjed ki egyetlen halfélére, a szervezet általában egységesen reagál minden haltípusra. Némely hal toxinokat termel, ezek gyakran halálos mérgezést okozhat. Anafilaxiás reakciókat válthatnak ki a tenger gyümölcsi, ezért, ha még nem kóstoltunk bizonyos halfajtát, kis falatot fogyasszunk csak belőle, és várjunk a további fogyasztással. A kagylófélék olyan hatással bírnak, mint a halfélék.