A leggyakoribb sérvről, a köldöksérv, a második leggyakoribb válfaja az, amit az orvosok lágyéksérvnek neveznek. A hasüregből kis csatorna fut a lágyékban. (fiúk esetében a herezacskóig, ebben találhatók a her felé tartó véredények és idegek). Ez a járat átvezet a hasfalat alkotó izomrétegen.
Ha a lágyékcsatorna mentén az izomrétegben levő kapuk nagyobbak a megszokottnál, akkor egy béldarab türemkedhet ki a hasüregből és az, ha a gyermek erőlködik vagy sír, bekerülhet a lágyékcsatornába. Ha a bél csak kissé türemkedik ki, akkor a lágyékban duzzanatként látható. Ha egészen lecsúszik a herezacskóba, akkor az erősen megnagyobbodik. A lágyéksérv, bár ritkán, de lányoknál is előfordulhat. Ilyenkor a lágyékban találunk duzzanatot.
Legtöbb sérv esetében, ha a gyermek nyugodtan fekszik, a bél visszacsúszik a hasüregbe. Viszont előfordul, hogy minden alkalommal megjelenik, ha a gyerek feláll, vagy az is lehet, hogy csak nagy erőfeszítések esetén mutatkozik. A lágyéksérv néha “kizáródik”. Ilyenkor a bél beszorul a lágyékcsatorna keskeny járatába, a véredények összenyomódnak és elzáródnak. Ez tehát a bélelzáródás egy formája. Erős hasi fájdalmat és hányást okoz. Azonnali beavatkozásra van szükség. A lágyéksérv kizáródása legtöbbször az első hat hónapban fordul elő.
Rendszerint olyan sérvről van szó, amelyet korábban nem vettek észre. Az anya tisztába teszi a gyermeket, mert nagyon sír, és akkor veszi észre először a duzzanatot a lágyékán. Nem helyes a duzzanatot ujjunkkal nyomkodni. Ha sérvre gyanakszunk, természetesen azonnal jelentsük a kezelőorvosnak.