Manapság egyre gyakrabban halljuk a GI kifejezést, azonban sokan nem tudják, hogy mit is jelent ez pontosan. A GI, vagyis glikémiás index egy érték, mely azt mutatja meg, hogy egyes tápanyagok mennyire emelik meg a vércukorszintünket. Mindezt 100-hoz viszonyítva mérik, mely a cukor GI-je, ugyanis a glükóz emeli meg legjobban a vércukorszintet.
A magas glikémiás index gyorsan felszívódó szénhidrátokat jelent, melyek gyorsan megemelik a vércukorszintet, amit egy gyors esés követ, ezáltal hamar megéhezünk. Ezzel szemben az alacsony GI-jű élelmiszerek lassan felszívódó szénhidrátok, amelyek hosszabb teltségérzetet okoznak, azaz később fogunk megéhezni.
Három csoportba oszthatjuk az élelmiszereket glikémiás indexük alapján:
40 alatti GI-jű élelmiszerek
Diéta alatt érdemes ezekből az élelmiszerekből összeállítanunk napi étkezésünket és biztosak lehetünk a sikerben.
Ide tartoznak: keményítő nélküli zöldségek, hüvelyesek, alacsony cukortartalmú gyümölcsök, tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonák.
40-60 közötti GI-jű élelmiszerek:
A közepes glikémiás indexű élelmiszerek még beleférnek egy egészséges kategóriába, azonban oda kell figyelnünk a mennyiségükre.
Például: keményítős zöldségek, magasabb cukortartalmú gyümölcsök, gabonák, méz
60 feletti GI-jű élelmiszerek:
Ezeket a termékeket a lehető legkevesebb mértékben szabad fogyasztanunk, ugyanis jelentős vércukor-ingadozást váltanak ki.
Ilyen élelmiszerek: aszalt gyümölcsök, édesített tejtermékek, édesített gabonafélék, finomlisztes termékek, rizs, üdítők.