A legtöbb játékkal ellentétben az Europa Universalis sorozat nem halad előre az időben, hanem technikailag változik. Így a harmadik és negyedik részt közt komoly eltérések vannak, de a feladat ugyanaz.
A legnagyobb változtatás az erőforrások rendszerében történt. A pénz már kisebb szerepet kapott és a diplomáciai, katonai és adminisztratív akciókért, fejlesztésekért pontokkal fizetünk. Egy jó uralkodó és tanácsadó csapat az ország élén, hónapokkal vagy akár évekkel megelőzheti a környező államokat a versenyben.
A kereskedelem sokkal kifinomultabb és lehetővé teszi az igazi birodalmi politikát. Már nem tömegével szórjuk kereskedőinket, hogy valamit hozzanak haza. Munkájukat flották segíthetik és ennek köszönhetően a tengeri nagyhatalmak lesznek a kereskedelem urai. Útvonalak vannak, melyeken keresztül pénz áramlik és ezekért az útvonalakért már háborúk is zajlanak.
A világ sokkal darabosabbá vált. Már Frankfurt, Kelet Frízia, Perm, Krími és sok más állam is megjelent a térképen. A tatár terület lett a legmegosztottabb. Már nem csak egy nagy álamból áll, mely az orosz egyesítést fenyegeti.
A háborús indokok rendszere is komoly változásokon ment át. Vallási okok miatt nem lehet csak úgy hadba vonulni, de cserébe szomszédjaink ellen gyakran kapunk támadási lehetőséget, egy eseménynek köszönhetően. A kereskedelmi konkurensek ellen is harcba vonulhatunk, továbbá sok harci küldetést kaphatunk.
Az egyik legeredményesebb változtatás pedig a küldetések rendszerével történt. Már nem csak úgy elénk vág a játék egy feladatot, amiért büntetés jár, ha elbukjuk. Mindig van 2-3 feladat, ami közül szabadon választhatunk.
A politikai és technológiai lehetőségek skálája is újult. Alkothatunk koalíciókat, azaz ideiglenes szövetségeket egy ország ellen. Választhatunk riválisokat manuálisan, szóval nem a rendszer adja meg ezeket.
Összefoglalva a játék továbbra is egyedi maradt és még mindig megírhatjuk saját történelemkönyvünket. Viszont már szebb grafikával és egy fokkal összetettebb játékmenettel. A tanulás viszont kifizetődő.