A bolíviai Potosí városában található épület napjainkban a Királyi Pénzverdemúzeum otthona. Eredetileg pénzverde működött benne, amikor a város még Latin-Amerika leggazdagabb városai közé tartozott.
Potosít 1545-ben bányavárosként alapították. A tengerszint felett 4200 méter magasan található, az olykor Cerro Ricónak is nevezett Cerro de Potosí tövében. A bányászat fénykorában, 1556-tól 1783-ig mintegy 45 000 tonna tiszta ezüstöt termeltek ki a Cerro Ricóból, és a város ennek köszönhetően virágzó ipari központtá lépett elő. Kétszázezernél is több lakosa volt, és nyolcvanhat templommal büszkélkedhetett, jóllehet kincseinek java átkerült az óceán túlsó partjára – a spanyol királyi kincstárat gazdagítva.
A bánya mindmáig működik: ezüstöt, vasat, cinket, ólmot, ónt, kadmiumot, krómot termelnek ki belőle az elrettentő munkakörülmények között dolgozó helybéliek.
A bolíviai függetlenségi háború idején a Casa Real de la Moneda hol a szabadságharcosok, hol pedig a koronához hű hadsereg kezére került, és egy alkalommal kis híján felrobbantották az épületet.
1825-re, amikorra Bolívia kivívta a függetlenségét, az ezüstkészletek jórészt kimerültek, és a város elszegényedett. A város első pénzverdéjét 1672-ben alapították, majd 1759-ben fényűző stílusban újjáépítették Spanyolország új királya, III. Károly utasítására, hogy modernizálják a pénzverés technikáját. Az építkezés tizennégy évig tartott, és a mai árfolyamon több mint tízmillió dollárba került.
Az épület jelenleg múzeum, amely történelmi és építészeti emlékként is lenyűgöző. Galériáit festmények, ezüstmunkák, pénzérmék, régiségek kiállítása gazdagítja.