Úgy, hogy begyullad. A szem a legérzékenyebb és nagyon fontos testrészünk. A szemhéj és a szempilla is szervezetünk védekező rendszerünk része, a szemgolyót védi a külső káros hatásoktól és szennyeződésektől. Nem semmiért mondogatták kicsi korunkban, hogy úgy vigyáz ránk édesanyánk mint a szeme fényére. Szemünkhöz nem szabad koszos kézzel nyúlni, főleg nem szabad úgy dörzsölni, mert kellemetlen és fájdalmas gyulladás okozója lehet.
Ilyen nem kívánatos vendég a szemárpa ami a szemhéjban lévő mirigyek gyulladása. Kialakulhat a szemhéj külső és belső felületén is.
Jellegzetes tünete a duzzadt, bepirosodott szemhéj, esetleg váladékozás és szúró érzés. Idővel a fájdalmas kis dudor besárgul, és kiürül belőle a felgyülemlett váladék.
Gyakori szembetegség, többféle kiváltója lehet.
Okozhatja az immunrendszer legyengülése, a túlzott smink vagy a környezeti szennyezések szembe kerülése.
Szemcseppekkel és kenőcsökkel tudják gyorsítani a gyógyulási folyamatot, és a szúró fájdalmat enyhíteni.
Ha nem nyílik meg magától, akkor szükség lehet műtéti beavatkozásra, sok esetben viszont az antibiotikumos szemcsepp és a kenőcs megfelelő gyógyulást hozhat.
Fertőző megbetegedés, így fokozott figyelmet kell fordítani a higiéniára. Ügyeljünk a gyakori kézmosásra, és igyekezzünk elkerülni a szemek dörzsölését is.
Nem tartozik szorosan ide, de mindenképpen fontos megemlíteni hogy esténként bármennyire is fáradtak vagyunk mossuk le a sminket, a szemfestéket, mert ezek szembe kerülése is kellemetlen gyulladást, esetenként szemárpát okozhat.