Gyomorpanaszok és kisebb emésztési rendellenességek esetén nyugodtan rábízhatjuk magunkat a friss borsmenta gyógyító erejére. A növényben lévő illóolajok- főként a mentol és a menton- ellazítják az emésztőrendszer – bélelő simaizmokat,s ezzel segítenek a görcsök megszüntetésében. A mentol légzésjavító és nyákoldó hatása miatt a borsmenta a meghűlés és a köhögés elleni szerek is hasznos összetevője. Emellett a növény levelei nyugtatják az irritált, viszkető bőrt.
Történelme
A görög mitológia szerint amikor az istenek egyike. Hadész beleszeretett Menthébe, a nimfába, féltékeny felesége,Perszephoné annyira megharagudott, hogy Menthét növénnyé változtatta- mentává.z ókoro görög filozófus, Theophrasztosz ennek a mondának az alapján adta a kis növénynek a tudományosan ma is használt Menta nevet.
A korai rómaiak főztek is a mentával, a görögök pedig ájulás elleni szerként alkalmazták- lényegében úgy, mint a későbbi korokban a repülősót. A nagy 17. századi angol gyógynövényszakértő, Nicholas Culpeper azt írta a mentáról, hogy nem kevesebb, mint 40 különféle egészségi probléma ellen hatásos.
Javasolta egyebek közt fejfájás esetére is, ami egy 1994 – ben végzett kis léptékű kutatás szerint valóban jó ötlet.
Mit tartalmaz?
Száznál is többféle vegyületet mutattak ki a mentából-az összes gyógynövényhez hasonlóan itt is igaz, hogy a pontos hatóanyag- összetétel függ attól, hogy hol és hogyan termesztették a növényt,illetve melyik fajhoz és változathoz tartozik. A menta különböző változataiban általában megtalálható a mentol nevű illóolaj, amely oldja az emésztőrendszergörcseit, enyhíti a gyomorfájást, s légzésjavító és megemlíthetők az olyan flavonoidok, mint a rutin, a luteolin, a heszperidin és eriocitrin, amelynek vírusellenes és antioxidáns tulajdonságúak.
Mire jó?
Ízületi gyulladás, köhögés, pattanások, torokfájás, testszag, rovarcsípés, lábfejpanaszok, fejfájás, émelygés, hányás, böfögés,terhesség alatti rosszullét, gyomorrontás,bőrproblémák, fáradság.