A szülők számára óriási ijedtséget, riadalmat okoz bélféreg megjelenése a gyermek székletében.
Az elborzasztó érzésen túl a szülő talán arra gondol, hogy helytelenül gondozza gyermekét, esetleg higiénés szempontból hibát követett el. Valóban lehet ez így, ám a legtöbb esetben szó sincs erről.
A leggyakrabban a cérnagiliszta fordul elő. Igen vékony, fehér cérnára hasonlít, és a bél alsó szakaszaiban él.
Éjszaka rakja le petéit a végbélnyílás körüli bőr felszínére. Ez okozza a kellemetlen viszketést, mely akár az alvásban is akadályozza a gyermeket. A féreg petéit a végbélnyílás környékéről vett mintából könnyedén ki lehet mutatni, ugyanezt a célt szolgálja a széklet vizsgálata.
Ritkábban előforduló és méretét tekintve sokkal nagyobb az orsóféreg. Nevét a két hegyes végéről kapta, egyéb szempontból a földigilisztával mutat hasonlóságot. Ennek a féregnek a jelenléte sokszor nem is okoz panaszt, szinte “véletlenül” fedezik fel a székletben. Más esetben emésztési zavarok, kellemetlen hastáji érzés lehet a tünete.
Hazánkban ezek a leggyakrabban előforduló bélférgek, a világ más tájain fajtáik sokaságával lehet találkozni.
Leginkább a meleg éghajlatú országokban, így utazás előtt fontos erről tájékozódni és a megfelelő óvintézkedéseket betartani.
Amennyiben mégsem sikerül elkerülni és bármely okból a gyermek bélférgessé válik, a kezelés ma már igen gyors és hatékony. A megfelelő vizsgálatokat követően az orvos által előírt gyógyszerek szedésével a gyermek pár nap alatt gyógyulttá válik.