Napjainkban a stresszhelyzetek szinte mindenki életében gyakran előfordulnak. A gyerekek, és a fiatalok sem számítanak kivételnek: a jelenség egyik káros mellékhatása, hogy az érintettek különböző betegségekre is hajlamosabbá válnak. Az emberi immunrendszer számára a krónikus stressz erős megterhelést jelent, ami gyengíti a védekezőképességet, és fogékonyabbá tesz a baktérium, vagy a vírusok támadására. Mi az oka annak, hogy az immunrendszerünk ennyire érzékeny a stresszre?
Az immunrendszer működését számos tényező befolyásolja: különböző sejtek, védelmi rendszerek komplex együttműködési folyamatain alapszik. A kis, és a nagy falósejtek, illetve a természetes gyilkos sejtek általában azonnal reagálnak, ha a szervezet betolakodót észlel gombák, vírusok, vagy baktériumok formájában. A speciális védelmi rendszerbe tartoznak az úgynevezett T-limfociták, melyek a sejtes immunválaszért felelősek. A stressz által kiváltott folyamatok a szervezetünkben átmenetileg rontják a specifikus immunvédelem hatékonyságát. Tartósan fennálló stressz tehát az immunrendszer gyengülését idézi elő.
Ahhoz, hogy elkerüljük ezt a káros állapotot, és az immunrendszert támogassuk a létfontosságú feladatainak végrehajtásában, a megfelelő stresszkezelés elengedhetetlen. A rövid ideig tartó stresszes szituációk ugyan pozitívan hatnak a szervezetünkre, a tartós stresszes állapot csökkenti a védekezőképességet. A stressz tehát nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is káros következményekkel járhat: fogékonyabbá tesz a betegségekre, a szervezet kevésbé tud védekezni a kórokozók támadása ellen.