Napjainkban egyre többen döntenek az alternatív táplálkozási módszerek mellett. A különféle élelmiszerbotrányok, a tömeges állattartás körülményei, és következményei miatt sokan választják a húsok teljes kiiktatását étrendjükből. A vegánok kizárólag növényi eredetű táplálékot fogyasztanak, a vegetáriánusoknál a tejtermékek, illetve a tojás is az étrend része lehet.
A halak, húsok és húskészítmények a vegetáriánus étrendben tabunak számítanak. Azonban egyes állati eredetű élelmiszerek, mint a tej, joghurt, sajt vagy tojás fogyasztása megengedett. Ezt a táplálkozási formát lakto-ovo-vegetáriánusnak is nevezik. A tejtermékek, méz, és tojás fogyasztásában azonban a vegetáriánus diéta egyénenként eltérő lehet. Mig a lakto-vegetáriánus étrend a növényi eredetű élelmiszerek, és a tejtermékek fogyasztását engedélyezi, az ovo-vegetáriánus táplálkozás tiltja a tejtermékeket, de a tojást nem. Utóbbi ideális választás lehet laktózérzékenyek számára, mivel a laktóztartalmú tejtermékek kiiktatása mellett a tojás fogyasztásával a teljes értékű fehérje bevitelét is megoldják: kisebb a hiánybetegségek kialakulásának esélye.
A vegánok lemondanak az állatok, és minden, állati eredetű termék fogyasztásáról is: a vegán életmód elsősorban inkább életfilozófia. A vegán táplálkozás elsőre egyhangúnak tűnhet, de odafigyeléssel megelőzhető a hiánytünetek kialakulása. Az étrend alapját a zöldségek, gabonafélék, gyümölcsök, fűszernövények, növényi olajok és olajos magvak jelentik. Fontos fehérjeforrást jelent a tofu, melyet sütve, grillezve vagy nyersen egyaránt fogyasztanak.