Lehet, sokan nem is gondolják, hogy erdei séta közben mennyi gyógynövényt lehet látni, és szinte csak jó megfigyelés és egy kis utána járás kell ahhoz, hogy könnyen gyarapítsuk tudásunkat a növényeket illetően.
Bizonyára már mindenki, aki szeret erdőt járni és tavasszal gyalogtúrára menni, találkozott már a tavaszi kankalinnal, melynek jellegzetes citromsárga virágai a növény szárának a végéről mintegy ernyő formában csüngnek alá, kellemes mézillatot árasztva. Bizonyára nem keverjük össze más növénnyel, hiszen a narancssárga pöttyök a virág belsejében ismertető jele a tavaszi kankalinnak.
Érdemes tudni, hogy gyökerét és virágját gyógyászati célokra használják, tehát mindenképpen jótékony hatású növényről beszélhetünk.
Ajánlatos beszerezni e növényből készülte teát, hiszen jól jöhet a hideg időben gyakran kialakult köhögés csillapításánál, ugyanis eme növény a köhögés során, oly módon segít, hogy a légcsőre letapadt váladék felszakadását és felköhögését megkönnyíti, hiszen nyálkaoldó és köptető is egyben, ezáltal hozzájárul a szervezet gyorsabb gyógyulásához nemcsak a száraz köhögés esetén, de a produktív köhögésnél is.
Abban az esetben, ha valaki reumával küzd, megéri kipróbálni ezt a növényt, hisz bizonyítottan hatásos a tavaszi kankalin ilyen estekben is. Nem kell mást tenni, mint az előkészített fürdővízbe belekeverni a kankalinos teából, és hamarosan tapasztalni fogjuk, hogy csökkenti a fájdalmat.
Számos más betegség gyógyítására is használják, de sajnos egyre kevesebb található ebből a növényből a természetben, illetve vadonban.