A szőlő különleges helyet foglal el a gyümölcsök nagy családjában. A szőlő az emberiség legismertebb és legrégebbi italának, a bornak a gyümölcse, tartalmaz B-vitaminokat és E-vitamint, valamint antioxidáns flavonoidokat.
A korai szőlőfajtákat már augusztus végén szüretelik. A gyümölcs minőségét és mennyiségét nagymértékben befolyásolja a szüret ideális idejének meghatározása. A megszokott szüreti időponthoz azonban csak abban az esetben érdemes ragaszkodni, ha a fürtök érettek, zamatosak.
A termés értékét elsősorban a cukortartalom szabja meg, ezért akkor kell szüretelni, ha a szőlő teljesen érett, cukortartalma már nem nő, savtartalma pedig megfelelően lecsökkent. Persze van kivétel is, amikor esős nyárutó van, akkor kényszer szüretelést kell végezni, mert ha kivárjuk a későbbi időpontot, akkor rohadásnak indul a termés és a minősége tovább romlik.
Teljes éréskor a szőlőszem puha, áttetsző, a fajtára jellemző érett színű lesz, a kocsány barnulni, fásodni kezd. A bogyó édes leve sűrű, ragadós. A borvidékek jelentős részén még mindig kézi szüretelés van, de létezik kombájnos szüretelés is. A szőlőfürtök leszedése után meg kell mérni a must cukorfokát, hogy tudjuk milyen minőségű borra számíthatunk.
A szőlőbehordáshoz csak tiszta edényeket szabad használni, és a leszedett szőlőt azonnal ki kell darálni, majd préselni, az így nyert mustot hordókba önteni, ott kiforrás után átfejteni, kezelni. A must fejtése során vigyázni kell, mert szénmonoxid gáz keletkezik, ami a levegőnél nehezebb fajsúlyú, így sokszor az óvatlan borász balesetet szenvedhet.
A szüret a kerti munka, a szőlő betakarítása egyik fontos tevékenysége.