Inváziónak nevezzük az állati vagy növényi populációk tömeges, feltűnő megjelenését, gyors terjedését, amely a legtöbb esetben őshonos populációk kiszorításával jár. Egyes betolakodó fajok az új területek elözönlése során teljesen átformálják a környezetüket. Ide tartoznak egyes özönnövények, rovarkártevők, élősködök, amelyek fertőzése ellen általában megelőzéssel lehet sikeresen védekezni. Az agresszívan terjedő, tájidegen fajok káros hatást fejthetnek ki mind a természetvédelmi, tájkép értékű területek, mind pedig az ember által megalkotott tájban, mivel veszélyeztetik a természetes életközösségeket, veszélyeztetik a védett fajok fennmaradását, csökkentik a biológiai változatosságot, károsan befolyásolják a mezőgazdasági parcellák terméshozamát, egészségi károkat okoznak. A széles tűrőképességű, gyorsan szaporodó és terjedő fajok egy része nem csak indirekt módon, a mikroklíma, a környezet megváltoztatása révén okoz egészségügyi problémákat, de maga is allergén jellegű.
Hogyan védekezhetünk? Általánosan elmondható, hogy az egyetlen hatásos megoldás a megelőzés. A környezetszennyező növényfajok (allergén, invázióra hajlamos, mikroklíma-, talaj-átalakítóhatású növények) telepítését szabályozni kell. Az idegenhonos gyomok leggyorsabban a tájsebeken telepednek meg, és ezen a tájfolton megerősödve hatolnak be a természetes zárótársulások belsejébe.
Sokan nem tudják, hogy az allergiájuk egyik kiváltó a kertjüket díszítő aranyvessző is lehet, amely amerikai eredetű dísznövény, és szinte kiirthatatlanul elszaporodott , rizómával terjedő invazív gyom.
Címkékallergén aranyvessző gyors terjedés idegenhonos gyomok invázió környezetszennyező növényfajok mikroklíma alakító
Ezt mindenképpen olvasd el!
Egy fűféle növény – A nád
A nád a fűféle növények közé tartozik, amely akár 12 méter magasra is meg tud …