Szervezetünk számára nagyon fontos többek között az izovolémia, azaz testünk folyadéktartalmának megfelelő mennyisége. Ez az érték életünk során egyre csökken, magzat korunkban még 80%-unk víz, csecsemőkorban 70%, érett korunkra pedig maximum 60%. A folyadékot az iváson kívül még szilárd táplálékkal tudjuk bevinni szervezetünkbe, illetve kis mennyiség inhaláció útján is bekerül (magas páratartalomnál). Leadása nagyobb mennyiségben verejtékezés útján történik (illetve még széklet- és vizeletürítéssel, vérzéssel). Nagyon fontos, hogy a folyadék felvétele és leadása egyensúlyban legyen, s mint tapasztalatból is tudjuk, fizikai terhelés során sokkal több vizet veszítünk verejtékezés útján.
Ezt pótolni is kell, ám nem mindegy, hogy hogyan.
Ugyanis a mennyiségén kívül egyaránt fontos még a folyadék megfelelő összetétele, azaz az izoionia. Az optimális működéshez szükségünk van különböző ionokra, mint például a NA+, K+, Cl-, Ca++, Mg++, Jód, Kén, Réz, stb. Ezek felhasználódnak az izomműködés, csontképződés és különböző biokémiai folyamatok során.
A fentieken kívül a szervezet folyadékainak van még vegyhatása is (izohydria), de a hangsúly most a megfelelő italok fogyasztásán van, azon belül is azok ideális sűrűségén. A testfolyadékok sűrűsége, koncentrációja kialakít egy ozmotikus nyomást, melyet a belső szervezet igyekszik szinten tartani. Fokozott folyadékvesztésnél is törekednünk kell az izoozmozisra, azaz az egyensúlyi nyomásra.
Itt kapnak szerepet a sportitalok, melyek pótolják a vizet, és az edzés során elveszített anyagokat. Sokak számára ismerős lehet e témával kapcsolatban az izotónia kifejezés. A sportolók számára szánt italokat izotóniásnak nevezik, ami azt jelenti, hogy a sűrűsége megegyezik az azt körülvevő környezet (ez esetben a szervezet) sűrűségével. Ez azért nem teljesen pontos, mert verejtékezés során sokkal sűrűbb (hypertóniás) folyadékot vesztünk a rengeteg ásványi sóval, s hogy ideálisan legyen pótolva, ezért a sportitalok kissé sűrűbbek az izotóniás folyadéknál.
Miért fogyasszunk sportitalokat?
Rengeteg tévhit kering róluk, s bár sokan nem szeretik „egészségtelenségére” hivatkozva- mely bizonyára a különböző színezékeknek köszönhető- ez a legideálisabb ital aktív tevékenység mellé. Ugyanis ha csak sima csapvizet iszunk, ami ugyebár híg (hipotóniás) a testfolyadékainkhoz viszonyítva, az eredmény az lesz, hogy őrült módon elkezdünk verejtékezni, hogy a folyadéksűrűség a szervezetünkben visszaálljon optimálisra. Ennél egy fokkal jobb az ásványvíz a benne található ionok miatt, de a sűrűség-problémán nem sokat változtat.
Az ice tea-k, gyümölcslevek, szénsavas üdítők és más cukros löttyök fogyasztása mellőzendő, ugyanis a cukortartalmukon kívül, ami némi energiát szolgáltat szervezetünknek a munkához, vajmi kevés erényük van, a buborékos italok okozta disz komfortérzést is beleszámítva.
Összegezve, a sportitalokban minden meg van, ami kell: egyszerű cukrok, ásványi anyagok, ideális sűrűség. Mint minden terméknek, ennek is vannak különböző márkái, a populárisabbak javasoltak, a többi már ízlés kérdése. Azonban még meg kell említeni, hogy a sportitalok nem véletlenül erre a célra lettek kitalálva, napközbeni folyadékbevitelnél maradjunk a víznél, esetleg filteres teáknál, mert ilyenkor a szervezetünk nincs extra igényeknek kitéve, felesleges a plusz cukorbevitel és egészségtelen is.