Gondolom az emberek többsége tisztában van azzal, hogy jelenleg ma Magyarországon egykulcsos adórendszer van, ami számszerűleg 16%-os. Ez az adófajta ellentéte a többkulcsos adórendszernek, ahol az adózás sávosan kerül meghatározva a jövedelem függvényében, vagyis a társadalmunk gazdagabb rétege több adót fizet, míg a szegényebb semmit sem vagy kevesebbet.
A többkulcsos adórendszernél az első adókulcs egy meghatározott éves jövedelem eléréséig akár 0% is lehet -amire Magyarországon emlékezetem szerint már volt példa-, ellentétben a 16%-ossal, ahol függetlenül a befolyt jövedelemtől mindenki egységesen 16% adót köteles befizetni. Fentiekből kifolyólag az egykulcsos adó a kevesebb jövedelemmel rendelkező emberek számára negatív hatással bír, míg a nagyobb jövedelmű emberek részére többletbevételt biztosít, vagyis több marad a pénztárcában.
Ezt az adófajtát a törvényhozók többek között azzal magyarázzák, hogy azok az emberek, akiknek ezáltal több marad meg az adó levonása után, a többletet különféle üzletekben elvásárolják, így a társadalom fogyasztása jelentősen megemelkedik. Véleményem szerint Magyarországon ez nem biztos, hogy így van, mert azok, akik jól jártak a 16 %-os egykulcsos adóval, nem biztos, hogy fogyasztásra használják fel a pénzt, hanem inkább például a fennálló adósságaikat törlesztik.
A jelenkor gazdasági problémái miatt is nagyon sok embernek van ilyen-olyan hitele, melyek törlesztőrészlete elviszi azt a fölös pénzt, amivel a társadalom fogyasztási indexét lehetne növelni. Lehet, hogy ezeknek a háztartásoknak megvan az akarata, hogy többletfogyasztást állítsanak elő, de a fogyasztást mérő értékek is bizonyítják, hogy ez nem teljesen történik meg.