A főzelékfélék eltartásának, tartósításának többféle módja van. Vannak zöldségek, melyek természetes állapotukban is eltarthatóak pincében, kamrában. Ilyen például a sárgarépa, a petrezselyemgyökér, a cékla, a retek, a karalábé, a tök, a krumpli. Fontos, hogy az így tárolt zöldségeket időnként válogassuk át, és a romlásban lévőket távolítsuk el.
Befőzéssel is tartósíthatjuk a különféle főzelékféléket. Így lehet hosszabb időn át tárolni a paradicsomot, a tölteni való zöldpaprikát, zöldbabot, a sóskát és a zöldborsót is. Fontos, hogy a befőzésnél olyan nagyságú üvegeket használjunk, amelynek tartalma egyszerre felhasználható, mert felbontás után még hűtőben is csak rövid ideig tarthatóak el. Ebbe a csoportba tartozik még a lecsó télire való eltevése, de itt ügyelnünk kell arra, hogy még lehetőleg augusztusban főzzük be, mert szeptemberre a paprika és a paradicsom már savanykás ízű, és ez a lecsón megérződik.
Egy másik lehetőség, hogy sózással tartósítjuk a zöldségféléket. Eltehetünk ilyen módon kaprot, tárkonyt, zöldpetrezselymet és vegyes leveszöldséget is. Ilyenkor több adagban együtt lesózva tesszük el a petrezselyemgyökeret, a sárgarépát, a zellert, karalábét, karfiolt, hagymát, kelkáposztaleveleket. Ha főzés előtt nincs időnk a zöldség tisztításra, akkor ez nagyon megkönnyítheti a dolgunkat. Ehhez a télre eltevő módszerhez tartozik a paprikalekvár készítése és a káposzta savanyítása is.
Ételeink ízesítésére használhatjuk a szárított zöldségeinket. A zöldpetrezselyem és zeller levelét napon megszárítjuk, tüllzacskóba tesszük és száraz, szellős helyen tároljuk.
Címkékfőzelékek Főzés tárolás zöldségek
Ezt mindenképpen olvasd el!
Fűszerek cserépben
Néhány éve, különböző hiper és szupermarketek, vagy csak egyszerű élelmiszerboltok polcain megjelentek a cserépben, otthon, …