A kötőhártya a szemfehérjét és a szemhéj belső részét borító áttetsző nyálkahártyaréteg. A szem védelméért és nedvesen tartásáért felelős. Felszínét erek hálózata borítja, mely normál helyzetben nem látható. A kötőhártya gyulladás a leggyakoribb szembetegség (latinul conjunctiva). Megkülönböztetünk gyulladásos, fertőzéses, illetve allergiás megbetegedést, de okozhatja szemszárazság, idegen test vagy vegyszer szembe kerülése. Tünetei a szem kipirosodása, vagy rózsaszínes elszíneződése, szemviszketés, a szem váladékozása. Sokszor csak az egyik szemen jelentkeznek a tünetek, amelyek átvándorolnak a másik szemre is. A látást ritkán befolyásolja. Mind a bakteriális, mind a vírusos kötőhártya gyulladás fertőző, ezért körültekintőnek kell lenni a továbbfertőzés lehetősége miatt, főleg kisgyermekes közösségekben. Gyakran a felső légúti betegségek kísérője. A vírus okozta megbetegedés során a szemből vizes váladék folyhat, míg a bakteriális változatnál a váladék sűrű, sárgás. Az allergiás kötőhártya gyulladás viszketéssel és könnyezéssel jár.
A tünetek bár kellemetlenek de maguktól is elmúlnak. A bakteriális fertőzés kezelhető orvos által felírt antibiotikus szemcseppel vagy szemkenőccsel. A vírusos kötőhártya gyulladás nem kezelhető antibiotikummal, a vírusfertőzés lezajlását követően múlik el, de a tünetek enyhíthetők gyógyhatású készítményekkel.
Amennyiben fertőző kötőhártya gyulladásunk van, ügyelnünk kell arra, hogy ne nyúljunk kezünkkel a szemünkhöz, kerüljük a kontaktlencsét és a sminket, a gyerekek pedig ne érintkezzenek más gyerekekkel. Mindenképpen mutassuk meg orvosnak.
Címkékconjunctivitis konjunktivitisz kötőhártya gyulladás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Érszűkület
Az ér ütőerek betegsége kapcsán megkisebbedik. Az érszűkület különösen az artériáknál jelentős. Érelmeszesedés és különböző …