A bántalmazott gyerekek felnőttként agresszívak lehetnek. Minél többször fordul elő, hogy a szülők bántják gyermeküket, annál komolyabb következményei lesznek. A szülők saját frusztrációjukat, tehetetlenségüket vetítik ki gyerekükre, amikor veréssel próbálják jobb belátásra bírni. Nemcsak a szélsőséges testi fenyítés számít bántalmazásnak, hanem az is, ha lökdössük, megrázzuk, felpofozzuk a gyereket.
Ha azonban csak ritkán fordul elő és enyhe formában, akkor nem okoz gondot, főleg ha egyébként szeretet és biztonság veszi körül a gyereket. Ilyenkor a szülő el kell magyarázza, hogy miért történt az eset. Ha viszont rendszeresen előfordul, akkor komoly kárt okoz, és következményei a gyerek egész életére, életvitelére kihatnak. A gyermekek annyira kiszolgáltatottak, hogy sokszor azt sem tudják megállapítani, hogy ami velük történik az normális-e. A szülők a pillanat hevében nem gondolnak bele, hogy nagy valószínűséggel a gyerekük is így fog bánni a saját családjával, sokszor nem is tudatosan. Az érzékeny gyermeklélek tudatalattijába beépül a rossz minta. Az okozott lelki sebek soha nem gyógyulnak be teljesen. Jó esetben is csak elhalványulnak.
A bántalmazás testi következményei lehetnek a közvetlen sérüléseken kívül az ágybavizelés, hasmenés, allergia, fejfájás, látszólag ok nélküli megbetegedések, társaik bántalmazása, hiperaktivitás.
Lelki következményei közé tartozik a torz éntudat kialakulása, az állandó bűntudat, gátlásosság. Felnőttkorban magányosak, depressziósak lehetnek. Rosszul működő kapcsolatokat alakítanak ki, ha egyáltalán kialakítanak. Hajlamosabbak az alkohol, a drog és játékfüggőségre, bűncselekmények elkövetésére.
Sok ember fejében sajnos még mindig él az a téveszme, hogy a gyereket meg kell verni, ha nem fogad szót. Pedig a felnőttek kötelessége vigyázni a gyerekek testi-lelki épségére. Nem szabad letiporni méltóságukat, önbecsülésüket. Minden gyerek megérdemli, hogy ameddig ki van szolgáltatva a felnőtteknek, addig tőlük szeretetet, biztonságot kapjon. Mielőtt bárki is kezet emelne gyerekére, gondoljon arra, hogy a félelem nem tisztelet. Gyerekünk bizalmát és tiszteletét csakis szerető gondoskodással és helyes erkölcsi mintákkal tudjuk kivívni.
Címkékgyereknevelés gyermekbántalmazás verés
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan kezdjük újra az exünkkel?
Amikor véget ér egy kapcsolat és ilyen vagy olyan okok miatt úgy döntünk, hogy szakítunk …