A nappali aluszékonyság a közhiedelemmel ellentétben nem a lustaság jele.
A felnőttek mintegy 15 százalékát érintő betegség állandó baleset forrása lehet, ezért is szükséges szakembert felkeresni a kivizsgálás elvégzése céljából.
Aki nap közben aluszékony, annak a teljesítménye, figyelme és koncentrációja csökken.
Számos esetben húzódik meg hajlamosító betegség a háttérben, ezért szükséges az alapos orvosi kivizsgálás.
Ezek a betegségek, vagy maga az aluszékonyság nagyon jól karban tartható illetve gyógyítható.
Több okra is visszavezethető a betegség, leggyakrabban természetesen a kialvatlanságra. Túlhajszolt, stresszes életmódunk következtében gyakran előfordul hogy nem fordítunk elég időt a pihenésre.
Az éjszakai műszakban dolgozók akár 8 óra alváshiányt is felhalmozhatnak hetente, ami sajnos nem szokható meg. A hiány összeadódik és az aluszékonyság csak egy hosszú alvással orvosolható.
A tűréshatár egyéni, vannak olyan emberek akik hosszabb ideig képesek elviselni, végül azonban minden esetben mutatkoznak a kimerültség jelei.
A gyógyszerek vagy élvezeti cikkek, mint az alkohol vagy a kávé is hozzájárul a tünetek kialakulásához.
A horkolással járó légzés-szünet miatti gyakori ébredés, is lehet közvetett kiváltója az aluszékonyságnak, bár ilyenkor visszavezethető a kialvatlanságra.
Azért kell említeni, mert viszonylag sok embert érint.
Van egy nagyon ritka betegség, a narkolepszia. Az ebben szenvedők egyik pillanatról a másikra alszanak el, és a kutatások szerint valószínűleg az agyban termelődő polipeptid termelődésének a zavarai okozzák.
Az esetek túlnyomó többségében azonban gyógyszerekkel jól kezelhető, amit természetesen szakorvos javaslatára szedjünk.