A gyomorrontást a szokásosnál nagyobb mennyiségű, vagy rossz minőségű, romlott élelmiszer fogyasztása okozhatja. Némely esetekben pedig vírus.
Tünetei között szerepel a rossz közérzet, gyomorfájdalom, vagy görcs, hányinger, hányás és hasmenés is.
Említésre méltó még a teltségérzet, a gyomorégés vagy a gyakori böfögés is.
A hányingert nem ajánlatos elnyomni vagy csillapítani, mert a gyomor kiürülése nagyban hozzájárul hogy az emésztés mihamarabb normalizálódjon, a béltraktus megfelelően működjön.
Súlyos hányás, illetve hasmenés esetén fennáll a kiszáradás lehetősége, éppen ezért nagyon fontos a megfelelő folyadék utánpótlás, ami szénsavmentes ásványvíz, sima csapi víz vagy gyógytea, elsősorban kamillatea bevitelével történik.
Nagy hangsúlyt kell fektetni az elfogyasztott élelmiszerekre. Javasolt a zsírszegény étrend, valamint pirítós, vagy háztartási keksz fogyasztása, később pedig burgonyapüré, reszelt alma vagy banán. Természetesen kezdetben csak kis adagot és inkább gyakrabban hogy elkerüljük a gyomor újbóli megterhelését. Fokozatosan lehet növelni a mennyiséget, de nem árt a tünetek elmúltával diétát tartani, ami sovány húsok, elsősorban szárnyas fogyasztását jelenti.
Egy könnyű húsleves ilyenkor is jól jöhet, nem csak a benne lévő ásványi anyagok miatt, hanem mert egyúttal a folyadék utánpótlásba is besegítünk.
Megelőzése érdekében ajánlott az egészséges étkezés, ami nem csak a megfelelő összetételre vonatkozik, hanem a jó minőségű alapanyagokra is.
Élelmiszerek beszerzésével, tárolásával és elkészítésével kapcsolatban pedig a higiéniára.