Az év utolsó napján, és az újév első napján a szokások szerint számos szimbolikus tevékenységet végzünk, hiszen a hiedelmek szerint ez határozza meg majd a következő évünket. Azért bulizunk, és kapcsolódunk ki ilyenkor, hogy az egész év ilyen vidáman teljen, és azért eszünk például lencsét, mert az gazdagságot hoz majd nekünk az újévben.
Ehhez kapcsolódik a pezsgőivás szokása is. Habár napjainkban a pezsgő már nem számít luxuscikknek, régebben csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak, hogy pezsgőt igyanak. Először a 17. század végén készítettek pezsgőt borból, teljesen véletlenül. Ezt követően a 19. századig a pezsgőt úgy készítették el, hogy egyesével az üvegekben erjesztették az italt, ezért sok esetben akár 2-3 évbe is beletelt, míg elkészítettek egy üveg pezsgőt. Olyan is volt, hogy az erjesztés során felrobbant egy-két üveg, így még kevesebb pezsgő volt, mint amit kezdetekben előállítottak. Ennek volt köszönhető az –nem véletlenül-, hogy a pezsgő egészen sokáig csak a tehetősek itala volt.
A pezsgő nagy mennyiségű előállítása csak az 1850-es évektől indulhatott meg, ekkor kezdték el ugyanis 7-8000 ezer palacknyi pezsgő mennyiséget óriási tartályokban erjeszteni- ennek az eljárásnak a neve volt a „tankpezsgő készítés”.
Miután már bevezették ezt az eljárást, a pezsgő ára is alacsonyabb lett, így mindenki számára elérhetővé vált ez az ital. Maga a pezsgő azonban még mindig a luxust, és fényűzést idézi, és azért isszuk ezt az újév első perceiben, hogy az egész év ilyen fényűző, és gazdag legyen.
Címkékpezsgő pezsgő története szilveszter
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan szervezzünk otthon szilveszteri partit?
Röviden: vendéglista, ételek, italok – alkoholos és alkoholmentes, hangulat – zene, fények, lampionok, esetleges házirend, …