A zabpelyhet értékes összetevői miatt érdemes beépíteni étrendünkbe. Szénhidráttartalma viszonylag magas, azonban nagyrészt összetett szénhidrátokból áll, melyek a szervezetünk tartós energiaellátásáról gondoskodnak. Az egyszerű szénhidrátok, melyek például a finomított fehér lisztből készült pékárukban, illetve a cukros süteményekben találhatóak, csak rövid ideig növelik szervezetünk energiaszintjét, utána hirtelen vércukorszint-esést váltanak ki.
A zabpehely nagy mennyiségben tartalmaz élelmi rostokat, és vitaminokat (B1, B2, B5, B6, B9, H, K). A rostok segítenek a vérnyomás megfelelő szabályozásában, a zsíranyagcsere zavarainak megelőzésében, és a szívbetegségek rizikójának csökkentésében. A zabpehely ezenkívül kitűnő ásványianyag-forrás: magnézium, vas, cink, foszfor, réz, kalcium, és mangán egyaránt található benne. Értékes összetevőivel hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez.
A zabpehelyben található protein magas biológiai értékű, összetételében a testünkben található fehérjékhez hasonlít. Zsírtartalma a többi gabonához képest viszonylag magas, azonban a benne található zsír jótékony hatású, telítetlen zsírsavakból áll. A magas linolsavtartalom hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez.
Összetett szénhidrát-, és rosttartalmának köszönhetően a zabpehely hosszan tartó jóllakottságérzetet biztosít, és megakadályozza az éhségrohamok kialakulását. Ugyan a zabpehely nem tartozik a kalóriaszegény élelmiszerek közé, a diétában mégis fontos helye lehet: az egészséges szénhidrátforrások a kiegyensúlyozott fogyókúrás étrendben is fontos szerepet játszanak.