Lassan elégő szénhidrátok és rostok keveréke található a zabban. Mindkettő hatékony energiaforrás, főleg reggeli formájában.
Egy fél bögre zabkása a következőket tartalmazza:
190 kalória
27 gr. szénhidrát
4 gr. rost
5 gr protein
3 gr. zsír (0.5 gr telített)
Napi vasbevitel 10%-a
Ugyanígy ásványi anyagokban is gazdag a zabkása ugyanez a bögre a napi magnéziumbevitel 25, a napi foszforbevitel 30%-át tartalmazza, illetve jelentős mennyiségű szelént, rezet és mangánt.
A zabban, árpában és pektinben gazdag gyümölcsökben – zöldségekben található rostoknak lipid csökkentő hatása van az Amerikai Szív Szövetség kiadványa szerint. A Szervezet 25 – 30 gramm rost elfogyasztását ajánlja egy napra.A jelenlegi rostbevitel a felnőttek között a fele az ajánlottnak az USA-ban. A lipid szint csökkentésén kívül az az étrend mely tartalmaz teljes kiőrlésű alapanyagokat ugyanúgy csökkenti a vérnyomást, mint a zabkása azokban a férfiakban és nőkben, akik koleszterin szintje károsan magas.
Azonban nem mindenki gondolja úgy, hogy a zabkása egy egészséges étel. Egy amerikai fogyasztói érdek-képviseleti csoport úgy gondolja, hogy általában túloznak az emberek akkor, amikor a zabkása egészségnövelő hatásairól beszélnek.
De miért is olyan egészséges igazából zabkása?
A béta-glükóz néven ismert rost a legnyerőbb vegyület az egész ételben. Erről száz meg száz tanulmányt írtak már az USA-ban és rajta kívül is.
Tartalmaz a zabkása glutént?
A tiszta zabkása nem tartalmaz glutént, habár a legtöbb zabot olyan gyárakban dolgozzák fel, ahol búzával is foglalkoznak, ebből adódhatnak problémák. Azonban bioboltokban be lehet szerezni direkt gluténmentes zabpelyhet is.
Címkékglutén reformkonyha zab zabkása zabpehely
Ezt mindenképpen olvasd el!
B12-vitamin: segítség az anyagcsere számára
A B12-vitamin (kobalamin) egy koenzim. A vitamin többek között a folsavval együtt a csontvelőben képződő …