A koraszülöttséget két időpont közé helyezik. A terhesség 24. hetétől a 37. hétig beszélhetünk koraszülött babáról. A 24. hét előtt vetélésről van szó, mivel esélytelen, hogy egy ennyire fejletlen magzat bármilyen szakszerű segítséggel életben maradjon. A 30. hétig született babák ugyan képesek lennének az életben maradásra, de csakis azonnali segítséggel, és sajnos a legtöbben, főleg a 27-28. hét előtt születettek agyvérzést kapnak, és ebbe akár napokig tartó küzdelem után is belehalhatnak. A 30. héttől már 90-95 % -os eséllyel birkózik meg a kis szervezetük éretlenségükkel. A 37. héttől pedig már érettnek számítanak, persze jobb megvárni a 40. hét, de ez nem mindig sikerül.
A koraszülött babákat tipikus külsőségek jellemzik, ezek:
- Soványság, mert még nem volt elég idejük a megfelelő mennyiségű zsírszövet előállítására.
- Fejük nagyobb a testükhöz képest, mint egy „érett” babának.
- Bőrük vékony, áttetsző, az ereik látszanak, és így nem véd a hőveszteségtől. Éppen ezért van szükségük az inkubátorra, melegítésre.
Mivel a koraszülött baba még éretlen születésekor, ebből számos probléma adódhat:
- A tüdővel van a leggyakrabban a gond. Ilyenkor több ok is felléphet (akár egyszerre is):
nem elég érett
túl nedves
tüdőgyulladást kap. - A vérnyomásuk gyakran annyira alacsony, hogy keringéstámogatásra van szükség, különben az idegsejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Viszont éppúgy gyakori a magas vérnyomás is, ami a vékony, védtelen ereket megpattinthatja, így életveszélyes agyvérzést okozva.
- A táplálást kezdetben infúzión át oldják meg, majd állapotuktól függően meg szokták próbálni a szoptatást vagy a lefejt anyatejet cumisüvegből/szondán át adni, hiszen ettől jobban erősödnek.
- Sokszor lép fel vizelet-kiválasztási probléma, ilyenkor a vesék még nem működnek rendesen.
- A szemük idekint másképp fejlődik, mint a méhben történne, így általában a koraszülött babáknak később valamilyen szembetegséggel együtt kell élniük.