Karácsonykor mindenki különös gondossággal választja meg az ünnepi ételeket. Ilyenkor emlékezünk szüleinkkel megélt karácsonyi illatokra, ízekre és ezt szeretnénk saját családunkban is megélni. A karácsonyi hagyományos ételeknek egyedi szimbolikája van, ami köthető a valláshoz, az ezoterikához és a népi hiedelmekhez. Már a fenyőfa és a terítés is a hagyományokon alapszik.
A fenyőfa zöldje a születő életet szimbolizálja, formája pedig – a felfelé haladó spirál – az Isten felé haladást. Díszítésénél az arany és ezüst szín a férfi-nő, a nap és hold kettősét jelenti. Az asztalra helyezett gyertya is az életet jelképezi, lobogó lángjával.
Magyarországon hagyományos ételek a hal, a káposzta, a diós-mákos bejgli.
A népi hiedelem azt állítja, hogy ilyenkor nem szabad baromfit enni, mert az hátra kapar. A hal előre úszik. A káposzta a számtalan egymásba boruló leveleivel a születést jelképezi. Népi mondás szerint a gyermekek a káposzta földön születnek a káposzta levelei közül. Télen, az egész évben nevelt sertések levágásra kerülnek, így a káposztás ételekbe ilyenkor bőven jut hús is.
Az alma jelképezi a gömb végtelenségét. Itt Magyarországon is, de inkább tőlünk keletre szokás, hogy a megterített asztalnál egy darab almát annyi felé vágnak, ahányan az asztalnál ülnek, ezzel kérik a Mindenhatót, hogy egy év múlva is így legyenek együtt. A dió a „tudás gyümölcse”. Belseje az agyat formázza, hosszú növekedése miatt a bölcsességet tulajdonítják neki. A mák a szaporaságot jelenti, apró szemei miatt. Ezek kerülnek töltelékként a hagyományos bejgli tekercsbe, aminek spirálja szintén az élet folyamatát jelképezi.
Természetesen a mai háztartásokban már nem ilyen tudatosan készülnek az ünnepi ételek. Az árubőség miatt ma már a kínálatban sok egyéb alapanyagból válogathatunk a család igényei szerint. Azonban a piacokon ilyenkor, az előbb felsorolt hagyományos alapanyagok a jellemzőek.
Bármi is legyen az ünnepi menü, a mértékletesség betartása nagyon fontos. Legyünk tudatába annak is, hogy a sorozatos vendégeskedések, családlátogatások alkalmával mindenkit meg kell tisztelni azzal, hogy pár falatot elfogadunk az ételükből. Ugyan ez vonatkozik az alkoholra is, aminek mértékét mindenki saját maga tudja meghatározni, hogy a Karácsony igazán ünnep tudjon lenni.