A méregtelenítés során segítünk szervezetünknek megszabadulni a káros méreg-, és salakanyagoktól. A különböző méregtelenítő italok, teakeverékek helyett létezik olcsóbb megoldás is: egyes élelmiszerek teljesen természetes módon segítenek szervezetünk tisztításában, méregtelenítésében.
Az articsóka serkenti a szervezetünk természetes méregtelenítő folyamatait, elsősorban a máj működését. Sylimarin(egyfajta antioxidáns)-tartalma segíti a májat a méregtelenítésben. A cyranin nevű keserű anyag a zsírban gazdag ételek feldolgozását teszi könnyebbé.
Az egészségtudatos életmód egyes hívei egy régi ázsiai hagyományra esküsznek: kezdjük a napot egy pohár meleg, citromos vízzel. A citromlé valóban serkentheti az emésztést, és a bélrendszer működését. A citrom ezenkívül C-vitaminban gazdag, és erősíti szervezetünk védekezőképességét.
A cékla élénk, vöröses-lilás színét a bétacián nevű természetes színanyagnak köszönheti. Nagy mennyiségben tartalmaz értékes ásványi anyagokat, kalciumot, vasat, és béta-karotint, illetve immunrendszerünket is erősíti. Főzve, savanyúságként, vagy turmix formájában fogyasztva egyaránt segítségünkre lehet a méregtelenítésben.
A bazsalikomban található antioxidánsok védik a májat a károsodástól. A fűszernövénynek ezenkívül antibakteriális, és immunerősítő hatást tulajdonítanak, ami egy méregtelenítő kúránál rendkívül hasznos lehet.
Azonban egyik méregtelenítő módszer sem működhet a legfontosabb hozzávaló nélkül: semmi sem tisztítja meg olyan hatékonyan szervezetünket a különféle toxinoktól, és salakanyagoktól, mint a víz. Akár aktívan méregtelenítünk, akár nem: a vízfogyasztás rendkívül fontos. Napi 2-3 liter számít ideálisnak – erős fizikai megterhelés, vagy hőség esetén valamennyivel több folyadékra van szüksége szervezetünknek.