Egy amerikai kutatás során meglepő eredményre jutottak: a gyümölcsök, és a zöldségek a szüretelés után is élnek, ráadásul saját bioritmusuk van – a nappalok, és az éjszakák váltakozása hatással van rájuk.
Az emberekhez hasonlóan a növények is követik a nappal-éjszaka ritmusát. A fény, és a sötétség váltakozása határozza meg többek között a virágzás idejét, illetve a kártevők elleni védekezést szolgáló kémiai folyamatokat. Egy kutatócsoport felfedezte, hogy a zöldségekre a nappal-éjszaka ritmus a szüretelés után is hatással van. A reggeli világosság hatására a növények egy olyan anyagot termelnek, ami segít a rovarok, és egyéb kártevők távol tartásában, és számunkra is hasznos lehet a daganatos megbetegedések megelőzésében. Köztudott, hogy a nem megfelelő tárolás károsíthatja a tápanyagtartalmat, és az aromát. Újdonságot jelent ezzel szemben, hogy a fény is fontos szerepet játszik az összetétel változásában.
Egy amerikai kutatócsoport megállapította, hogy a zöldségek bioritmusa megváltozhat a tárolás során is. A zöldségek a szüretelés után több nappal is a fény, és a sötétség változásainak megfelelően termelik a különféle, számunkra jótékony hatású összetevőket. A vizsgálatok megmutatták, hogy a biológiai óra elsősorban a fejes saláta, spenót, cukkini, paradicsom, édesburgonya, és az áfonya esetében játszik fontos szerepet. A zöldségeket tehát érdemes a hűtőszekrény helyett egy, nappali fénnyel megvilágított helyiségben tárolni, vagy aznap reggel, amikor fogyasztjuk, elővenni a hűtőszekrényből.