Belefér a mandula a fogyókúrás étrendbe? Nem kérdés: kutatások során is bizonyították, hogy az ízletes olajos mag a súlycsökkentésben is segíthet, körülbelül 60%-os zsírtartalma ellenére.
A diéta általában a kalóriabevitel csökkentésével jár, ami egyes esetekben éhségrohamok kialakulásához vezethet. A mandula csillapítja az éhséget, és hosszan tartó jóllakottságérzetet biztosít. Ráadásul a mandula struktúrája miatt szervezetünk a benne található zsírt nem képes teljes egészében megemészteni, egy része tehát újból kiválasztódik. Egy marék (körülbelül 30 gramm) mandula mindössze 160 kalóriát tartalmaz, mégis eltelíti a gyomrot.
A mandula élelmi rostokban, proteinben (aránya majdnem 20%), ásványi anyagokban, és vitaminokban gazdag. Elsősorban E-vitamin, béta-karotin, B-vitaminok, kalcium, és vas található benne nagyobb mennyiségben, ezenkívül cinket, szelént, és fluort tartalmaz. A mandula fogyasztása várandósoknak kifejezetten ajánlott magas folsavtartalma miatt.
Egyél lassan, rágd meg alaposan – gyerekként valószínűleg sokszor hallottuk az étkezésre vonatkozó intelmeket. A mandulánál ez különösen érvényes, mivel az olajos mag nehezen emészthető: alapos rágás nélkül a benne található értékes összetevők nem szívódnak fel. Ha a mandulát a héjával együtt fogyasztjuk, jóval több rostot viszünk be a szervezetünkbe. A keserű mandulát semmiképpen ne fogyasszuk nyersen: akár életveszélyes is lehet.
A mandulában található telítetlen zsírsavak kedvezően hatnak a koleszterinszintre, védik a szívet, és az érrendszert. A kutatások szerint már napi 60 gramm mandula lényegesen csökkenti az esélyét a diabétesz, a szív-, és érrendszeri megbetegedések, illetve a magas koleszterinszint kialakulásának. A mandula vércukorszintet csökkentő hatása is pozitívan hat a szív egészségére. Az egészséges zsírsavak és vitaminok kombinációja ezenkívül a koncentrációs képességet is javítja.