Súlyosabb betegségek esetén a szervezet legtöbbször magas lázzal jelez. Piciny gyermekeknél viszont még az enyhe lefolyású betegségek is képesek hirtelen heveny, magas lázat eredményezni.
Akár egy kisebb nátha, a torok enyhébb gyulladása is járhat náluk ezzel, sőt sokaknál a nátha kezdetekor a testhőmérséklet a 40 fokot is elérheti.
Fontos, hogy 38.5 fokos láz esetén máris elkezdje a szülő a láz csillapítását még akkor is, ha az orvost értesítette és várja az érkezését. Lázcsillapító gyógyszerek mindig legyenek otthon. Ezek megfelelő használatáról a mellékelt betegtájékoztatók kimerítő utasítást adnak, betartásuk igen fontos. A szülő ijedtében és jó szándékában akár az előírt mennyiségnél többet is beadhat, figyelni fontos ennek elkerülését.
A gyógyszerek használatán kívül egyéb “fizikai” módon is enyhíthető a magas láz. Ilyen a hideg vizes borogatás a végtagokra, a homlokra, sőt akár az egész test hideg vizes lepedőbe való betekerése. Utóbbi esetben a lepedőt szinte rögtön le kell venni, hisz a testhő távozását akadályozza, amennyiben a gyermeken hagyják.
A lázas gyermek nehezen tűri mindezt, hisz reszketve fázik. Kíméletesen, mégis határozottan alkalmazza a szülő a hideg borogatást, illetve bármely bevált lázcsillapító módot.
Magas láz esetén elengedhetetlen az orvosi vizsgálat, hisz csak így állapítható meg, hogy mi áll a láz mögött.
Ugyanakkor a láztalanság nem zárja ki a komolyabb betegség jelenlétét, így ha a gyermek betegnek néz ki, hirtelen megváltozik a viselkedése, magatartása a szülő forduljon orvoshoz.