Jelenleg nagyon nehéz eligazodni a magyar adózás rendszerében. Ha vállalkozni szeretnénk, több adózási módot választhatunk, és nem könnyű megtalálni a nekünk legideálisabbat és legkedvezőbbet.
2013-ban vezették be a Kisvállalati adót (rövidítve: KIVA). Alapvetően nem az adózás egyszerűsítését szolgálja, hanem a vállalkozó pénzeszközeinek elosztásában játszik szerepet. Nézzük meg a KIVA általános jellemzőit:
KIVA hatálya alá bejelentkezhetnek:
Egyéni cégek, Közkereseti társaságok, Betéti társaságok, Korlátolt felelősségű társaságok és részvénytársaságok. Továbbá: szövetkezetek, lakásszövetkezetek, erdőbirtokossági társulatok, végrehajtó irodák, ügyvédi irodák, szabadalmi ügyvivő irodák ill. olyan külföldi vállalkozók, akik belföldi üzletvezetési hellyel rendelkeznek.
KIVA választás feltételei:
Az adóévet megelőző évre vonatkozóan az alábbi feltételeket vizsgálják:
Az átlagos statisztikai létszám nem haladhatja meg a 25 főt.
Az elszámolt bevétel nem haladhatja meg az 500 millió Ft-ot.
A beszámolóban szereplő mérlegfőösszeg sem haladhatja meg az 500 millió Ft-ot.
A vállalkozó adószámát az adóhatóság nem függesztette fel ill. nem törölte (ezt a feltételt a megelőző két évre vonatkozóan vizsgálják)
A KIVA-t választók üzleti évének mérlegfordulónapja kizárólag december 31.-e lehet.
Kisvállalati adó mértéke, számítása:
A KIVA alapja a korrigált pénzforgalmi szemléletű eredményből és a személyi kifizetések összegéből áll. Amennyiben az eredmény negatív, akkor csak a személyi jellegű kifizetések összegét vesszük figyelembe. Az adó mértéke 16%.
A KIVA megfizetésével az alábbi adónemektől “szabadulhatunk” meg:
Társasági adó (10%), Szociális hozzájárulási adó (27%), Szakképzési hozzájárulás (1,5%)
Kisvállalati adó választásakor élhetünk a törvény által megengedett szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezményekkel is.