Az influenza elleni oltás sokak számára védelmet nyújt, egyeseknek azonban kevésbé. Amerikai kutatók valószínűsítik, hogy az oltás védőhatását a bélben található baktériumok befolyásolhatják.
Egy tanulmány során egerekkel végeztek kísérletet: az egyik csoportba egyfajta genetikai mutációval rendelkező egerek tartoztak, melyeknél az immunrendszer velük született eltéréseinek köszönhetően a bélflóra más összetételű volt, mint a normál bélflórával rendelkező egerekből álló kontrollcsoportnál. A genetikai mutációval rendelkező egereknél az influenzaoltás hatására jóval gyengébb immunrendszeri védelem alakult ki, mint a kontrollcsoport esetében. Azoknál a rágcsálóknál, melyeket antibiotikummal kezeltek, vagy csíramentes környezetben növekedtek, az orvosok szintén kevesebb antitestet találtak, mint a normál környezetben felnőtt, antibiotikumokkal nem kezelt egereknél.
A kutatás eredményei alapján úgy tűnik, a bélbaktériumok fontos szerepet játszanak az immunválasz kialakításában: legalábbis a kutatók valószínűsítik, hogy embereknél is hasonlóak lehetnek a különbségek. Ezenkívül arra következtetnek, az influenzaoltás előtti, vagy alatti antibiotikumos kezelés befolyásolni tudja a védőhatást. A másik oldalról nézve, az is lehetséges, hogy a bélflóra összetételének változásai által az influenzaoltás által kiváltott védőhatás is növekedhet. Ahhoz, hogy meg lehessen határozni a bélbaktériumok pontos szerepét az immunrendszeri védelem kialakulásában, további kutatásokra, vizsgálatokra van szükség.