Sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük az esélyét a rák kialakulásának. Néhány egyszerű változtatás szó szerint életet menthet.
Mivel a rák igen sokféle formát ölthet, és a megbetegedés okai összetettek – ráadásul mindmáig valamelyest tisztázatlanok-, nem lehet biztos garancia arra, hogy az étrend megfelelő összeállításával elkerülhetnénk. Amint azonban egyes élelmiszerek növelik a rák kialakulásának kockázatát, vannak mások, amelyek nyilvánvalóan segítik az ellene váló védekezést.
Gyümölcs, gabona, zöldség
A friss gyümölcsök, zöldségek és hántolatlan gabonafélék fokozott arányú fogyasztása a legfőbb táplálkozási intézkedés, amely a rák megelőzéséi támogatja. Ezek az élelmiszerek nagy mennyiségben tartalmaznak rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat. amelyek bizonyítottan védelmet nyújtanak a rák több különböző típusának kialakulása ellen. Az iparilag fejlett országokban a fenti élelmiszerek fogyasztási ménekének viszonylagos hanyatlása a magas zsír- és cukortartalmú ételek javára részben megmagyarázza egyes fajta rákbetegségek elharapódzása.
Ásványi anyagok és vitaminok
A vitaminok és az ásványi anyagok komoly szerepet töltenek be a rák elleni küzdelemben is. Jelentős részük antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, segítve a rák kialakulásában közreműködő szabad gyökök korlátozását.
Rostok
A rost, a növényi táplálékoknak az az összetevője, amely az emberi szervezetben nem tud maradéktalanul megemésztődni, illetve felszívódni, létfontosságú a bélcsatorna egészségéhez. A megfelelő mennyiségű rost felvétele legfőképpen a vastagbélrák kockázatát csökkenti. A tudósok egy része úgy vélekedik, hogy bizonyos élelmiszerek olyan vegyi anyagokat, toxinokat tartalmaznak, amelyek rákos elváltozásokat kezdeményezhetnek a vastagbél falában. Feltételezések szerint, mivel a rost meggyorsítja a táplálék áthaladási sebességét a bélrendszeren, ezek a vegyületek rövidebb ideig képesek kifejteni az említett hatást.