A tea őshazája Kína – hatalmas ültetvényeken termesztették a jótékony hatású, kellemes ízű nedűt.
Már i.e. 3000-ben rájöttek pozitív hatásaira, feljegyzések voltak róla miszerint a tea „áloműző”, jó a gyomorrontásra és az alkohol ellenszereként is tartották számon. A víz után a második legkedveltebb italnak tartják, és bármely napszakban fogyasztható, ugyan mértéktelenül nem ajánlott, de akár 3-4 csészével is egy nap. Elkészítésénél a levelét használjuk fel, melynek forrázata nyugtató, és élénkítő hatású is egyben. Két típusa a legismertebb a zöld, és a fekete tea, és bár ugyanazon növényből készülnek, másfajta hatóanyagokkal rendelkeznek.
Főleg a zöld tea rengeteg antioxidánst tartalmaz (polifenolok), ami hatástalanítja szervezetünkben az anyagcsere folyamatok során keletkező szabadgyököket, melyek különböző egészségügyi problémákhoz járulnak hozzá (Pl.: daganatos megbetegedések, szív- és érrendszeri problémák).
Élénkítő hatását a fekete és a zöld tea egyaránt koffein (tein) tartalmának köszönheti (kb 3%), mely gyorsítja a vérkeringést, ezzel több oxigént juttatva az agyba és az emésztőszervekhez, ám a kávéban lévő koffeinnel ellentétben ez nem okoz hirtelen vérnyomás emelkedést és szívdobogásérzést.
A zöld teában található L-teanin nyugtató hatással van a szervezetre, csökkentve a stressz érzését, mindemellett rák-, és herpesz ellenes hatást is véltek felfedezni benne. Vérkeringés-, és emésztésgyorsító hatása miatt elősegíti a karcsúsítást is.
Összességében tehát, csak jó érveket lehet felhozni a mértékletes, rendszeres fogyasztása mellett.
Angliában például külön hagyománya van a teának, egészségesebb, mint a kávé és hosszútávon érezhetően pozitív a hatása. Fogyasszák hát egészséggel!