A Sporttörvény szerint a hivatásos sportoló foglalkozásszerűen folytat sporttevékenységet, mely célja a jövedelemszerzés. Hivatásos sportoló csak versenyengedéllyel indulhat versenyeken, bajnokságokon. A versenyengedély valójában egy sportolói igazolvány, amely sportágtól függetlenül egységes tartalommal, szerkezettel rendelkezik, a MOB határozza meg, jogszabály alapján.
Hivatásos sportoló sportvállalkozással köt munkaszerződést vagy megbízási szerződést, kivételes esetekben sportegyesületnél is végezhet sporttevékenységet. A munkaszerződés főbb jellemzői a következőek: csak határozott időtartamra szól, próbaidő nem köthető ki. A hivatásos sportoló munkaszüneti napokon is foglalkoztatható, mivel sok verseny esik szombatra vagy vasárnapra. Hogyha más jellegű munkát is végezne, akkor a munkáltató hozzájárulását kell kérnie.
A munkaszerződésben rögzíteni kell a felek nevét, a pontos munkakört, a munkavégzés helyét, s a bér összegét. Ezen kívül ki kell térni a munkavégzés módjára, a szabadság kiadására, a pihenőidőre, és egyéb díjazásra. A sportszervezetnek élet- és balesetbiztosítást kell kötnie, a sportolás közben keletkezett baleset üzemi balesetnek számít. Rendkívüli felmondási ok, hogyha a sportoló a szervezet köztartozása miatt nem indulhat a bajnokságban, ez szerződésszegésnek minősül.
Az igazolást a sportszövetséghez be kell jelenteni, ahol nyilvántartásba veszik. Az amatőr sportolóval szemben a hivatásos sportoló kaphat anyagi juttatást az átigazolásért, kölcsönadásért, de ez csak a hozzájárulásával történhet meg.