Miért kellene ismeretlen eredetű teákat vásárolnunk, ha magunk is megtermeszthetjük a kiskertünkben a gyógynövényeket?
A borsmentának a szárított levelét használjuk fel, ezt egészben vagy morzsolva. Teája gyomorpanaszok esetén gyógyír lehet számunkra. Legyőzhető vele a puffadás és az epe-és emésztési rendellenességek. Melegen jó hatással lehet ránk a megfázásos időszakban, hidegen pedig pusztán az ízéért érdemes megkóstolni.
Ha magunk akarjuk termeszteni, akkor tudnunk kell róla, hogy fény-, víz- és tápanyagigényes növény. Nyirkos talajon fejlődik a legjobban, ezért érdemes ereszcsatornák, kerti csapok környékére tenni. Szaporítani gyökereivel lehet.
Ősszel vagy tavasszal ki kell ásni a gyökerét és ki kell válogatni a fehér színűeket, mert ezek jobban sarjadnak. Egymástól 50 cm távolságra, 10-15 cm mély árkokat készítünk, és ezekbe fektessük bele zsinórszerűen a sarjakat. Takarjuk be földdel és öntözzük be.
Akár cserépben is megél. Ehhez az új hajtásait kell felhasználni (május). Ne feledjük el, hogy gyakran kell öntözni. A télire szánt teaanyagot morzsolt formában raktározzuk el. A bokrok leveleit júniusban és szeptemberben vághatjuk le és ezeket kell megszárítani.
Hogyan készül belőle a tea? Két teáskanálnyi morzsolt, szárított levelet kell leforrázni 2 dl vízzel. Ezután 5-7 percig hagyjuk állni, majd leszűrjük.
Inhalálásra is kiváló. Ehhez háromkanálnyi borsmentát forrázzunk le, majd hajoljunk fölé. Megfázás esetén segít kitisztítani az orrunkat.
Csecsemőknek és kisgyermekeknek ne adjuk!