A modern savlekötőszerek szedése sokszor súlyosabb szövődményekhez vezethet, miközben a tüneteket elnyomja. Ezek a szerek egyszerű anyagok kombinációiból állnak: nátrium-bikarbonát: nagy adagja vagy hosszabb időn át történő szedése nátriumtúlsúlyhoz vagy szisztematikus alkalózishoz vezet. Ha nagymértékű alkoholfogyasztás után nátrium-bikarbonát és aszpirin keverékét vesszük be, ennek vérhányás lehet a következménye.
Kalcium-karbonát: mellékhatásai székrekedés idegi zavarok , vesekő , vesepanaszok és sav visszaáramlás. Alumínium-hidroxid: leggyakoribb mellékhatása a székrekedés de felléphet bélelzáródás is. Felismerték , hogy a rendszeres alumíniummérgezés kapcsolatban áll egyes idegrendszeri betegségekkel. pl : az Alzheimer-kórral. Magnézium-hidroxid vagy triszilikát: fő mellékhatása a hasmenés, hosszú távú használata vesebetegségekhez , vesekőhöz vezethet. Szóval ezeket inkább érdemes elkerülni és a természetben előforduló hasznos növényekhez illetve gyümölcsökhöz nyúlni .
Sokakat meglep az a tény, hogy a savtúltengés legjobb ellenszere a citromlé. Természetesen ne az üveges verziókra gondoljuk, hanem a citrom frissen facsart levére. Ha hajlamosak vagyunk a savasodásra, akkor érdemes a napunkat reggel éhgyomorra egy citrom levével és 2-3 dl. víz elfogyasztásával kezdeni. Kerüljük a stresszes helyzeteket, amennyiben erre van lehetőségünk. Próbáljuk csökkenteni a napi kávé és fekete tea fogyasztásunkat is. Fogyasszunk inkább helyettük zöld teát , mely frissít és segít elűzni a mérgek egy részét szervezetünkből.