Körömgombáról akkor beszélünk, ha gombás fertőzés (élesztőgombák, penészgombák és más gombák) támadja meg a kéz és láb körmeit vagy a bőrfelületet. Általában a körömágyat fertőzik meg, a nedves meleg helyet szeretik, és emberről emberre fertőzhet (ezért is kell strandokon és uszodákban papucsot hordani).
A fertőzés kockázatának nagyobb a rizikófaktora, ha elmúltunk már 60, cukorbeteg vagy az immunrendszer gyenge, netán benőtt a köröm vagy izzad a láb a cipőben, esetleg meleg, párás helyen dolgozik. Tünetei, hogy a köröm sárga és fehér színű lesz, barázdás és vastaggá válik, a köröm alól fehér morzsalékos anyag szedhető ki, illetve a körömágy fájdalmas és gennyedzik. Kezelése azonnal szükséges, hiszen tovább terjedhet. A kezelés kenőccsel és ecsetelővel történik (vény nélkül is kaphatók), a gyógyulás súlyosságtól függ, ez lehet pár hét, de akár egy év is.
A megelőzése érdekében javasolt a papucs viselete nyilvános fürdőkben, a körömvágó ollót ne osszuk meg senkivel, hordjuk pamut zoknit, ha beizzadtunk, akkor mihamarább cseréljük le, és olyan cipőt vagy szandált vásároljunk, amiben jól szellőzik a lábunk. Lefekvés előtt jól mossuk meg a lábunkat és szárítsuk meg, éjszaka jobb, hogy, ha nem viselünk zoknit, így a lábunk könnyen szellőzhet. Ha betartjuk az utasításokat, akkor nem kell félnünk, hogy kellemetlen és fájdalmas gombás fertőzést kell kezelnünk, figyeljünk oda a kellőképpen a higiéniára és a gyermekeinknek is tanítsuk meg a legfontosabb teendőket az ilyen esetek elkerülése végett.