Olyan nincs, hogy egy ház teljesen elkészült – tartja a mondás, és ez nagyon is igaz: mire minden szoba elkészült, tervezhetjük az új, takarékosabb szigetelést, esetleg szürkevíz újrahasznosítót, napkollektort, üvegházat, vagy cserélni kell a nyílászárókat, esetleg meguntuk a konyhát, fürdőszobát.
Ezeket a felújítási munkálatokat a velük járó kosz, macera, illetve a költség-haszon vonzatok alapján is osztályozhatjuk. A kisebb dolgok, mint a festés ritkán igényelnek jelentős tervezést, maximum egy hétvégét kell szabaddá tenni rá. A komplex felújítás ezzel szemben komoly előrelátást igényel.
A két legfontosabb szempont: a munkafolyamatok megfelelő sorrendjének kidolgozása, valamint a ráfordítások, költségek, emberi munka beosztása. Mert például hiába lenne pénz egy ablakcserére, ha nincs, aki felügyelje a munkásokat, vagy hiába szerelünk a kerti kútra szivattyút az öntözéshez, ha nincs áram a házban.
Az optimális tervezés tehát mindig papíron kezdődik. Meg kell határozni, mi az a tevékenység, amihez nem kell előfeltételeket biztosítani. Ez általában a villany-, víz-, és gázszerelés, esetleg a kőműves munkák. Minden esetben érdemes előre szólni a szakembereknek, hogy mi az, ami nem áll rendelkezésre. Így a nyílászárók beszereléséhez nem vezetékes, hanem akkus eszközökkel érkeznek például.
Mindig érdemes figyelembe venni azt is, mi az, amit mi magunk tudunk két kézzel elvégezni. Így ugyan értékes időt kell rászánnunk a pihenés rovására, viszont hiába haladunk lassabban a munkával, mint a szakemberek, mégis hamarabb fogunk végezni: hiszen nem kell több hónapig spórolni még a munkadíjakra is. Egy ház teljes festése esetén így akár 300-400.000 forint is könnyedén megtakarítható.
Címkékfelújítás melyikre tervezés vezetékelés
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hogyan kérjünk árajánlatot?
Egy házfelújítás rengeteg pénzbe kerül. Minél több az elvégzendő munka, annál többe. Épp ezért nagyon …