Manapság egyre többet lehet hallani arról, hogy milyen fontos az egészséges táplálkozás, mennyi betegséget lehet megelőzni vele, illetve javítani a már megbetegedett szervek állapotán csak azzal, hogy egészségesen táplálkozunk.
Ennek egyetlen hátulütője az, hogy aki ma eligazodik abban, hogy melyik ételek tartoznak az egészséges táplálékok csoportjába, annak többszörös Nobel-díjas tudósnak kellene lennie, hiszen ahány felé próbálunk utánajárni a dolognak, annyiféle tanácsot, javaslatot találunk.
Figyelembe kell venni a már kialakult betegségeket, hiszen más a javasolt étrend mondjuk egy szív- vagy egy cukorbeteg számára, hogy a többi szervet már ne is említsük. Ezenkívül számba veendő, hogy a világnak mely részén, milyen feltételek között, milyen módszerrel termelték az adott élelmiszert, mennyi vegyszert használtak a tartósításához, vagy milyen érettségi fokon szedték le.
Általánosságban azt lehetne mondani, hogy a helyben, biogazdálkodással termesztett, az évszaknak megfelelő zöldség- gyümölcs egészséges, bár az elvégzett vizsgálatok alapján kimutatható, hogy már ezek is sokkal kevesebb vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak, mint mondjuk akkoriban, mikor ezeket a vizsgálatokat egyáltalán elkezdték végezni. Így aztán ha a szervezetet megfelelően szeretnénk ellátni ezekkel az anyagokkal, akkor vagy sokkal többet kellene ennünk az adott zöldség- gyümölcsökből, vagy kénytelen-kelletlen a különböző étrend-kiegészítőkhöz, mesterségesen előállított vitaminokhoz kell nyúlni – amiknek a hatását sok kutató megkérdőjelezi.
Az fellelhető ételek szinte mindegyikéről bebizonyították már különböző kutatások, hogy ártalmasak az egészség egyik vagy másik részére, de ennek az ellenkezőjéről is születtek tanulmányok – valószínűleg a mértékkel fogyasztott, természetes ételek nem ártanak az egészségnek.