Az utóbbi hetekben a világsajtó az Ebola-vírussal fertőzött betegektől hangos. Fokozottan felhívják a figyelmét minden külföldre – elsősorban Afrikába – utazónak a rá leselkedő veszélyre.
A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák, az ember csak akkor fertőződik meg, ha ezen állatokkal vagy tetemükkel, vérükkel vagy váladékukkal való közvetlen kapcsolatba kerülnek. Továbbá a fertőzést elkaphatják, ha a vérzéses lázban szenvedő emberekkel, holttestükkel, vérükkel vagy testváladékukkal érintkeznek. Az Ebola-vírus a tévhittel ellentétben nem levegő útján terjed.
A betegség a fertőződést követően 2–21 nap lappangási idő után, hirtelen jelentkezik lázzal, izomfájdalommal, gyengeséggel, fej- és torokfájással.
A betegség következő szintjén már a tünetek súlyosbodnak: hányás, hasmenés lép fel, a testen kiütések jelennek meg, károsodnak a máj- és a vesefunkciók. Egyes betegeknél kiterjedt külső és belső vérzés, valamint többszervi elégtelenség jelentkezik.
A betegség ellen nincs vakcina, sem célzott terápia, csak tüneti kezelés.
A higiénia nagyon fontos szerepet játszik a betegség elkerülésében, valamit a járvány terjedési mértékének csökkentése. Hatásos ellenszere a szappan, a fehérítőszer, a napfény vagy a szárítás.
Az Afrikában ismert körülmények megnehezítik a járvány megállítását. Sajnos az emberek higiéniai feltételei nem megoldottak. A napokban az interneten terjedt fotón is látható, hogy vírussal fertőzött és elhunyt embereket úgy temetnek el, hogy csupán egy nejlonzsákot húznak a saját fejükre védekezés képpen.