A megfelelő E-vitaminbevitel gondoskodik arról, hogy a szabad gyökök ne tudják károsítani a szervezetünket. A vitamin ezenkívül a zsíranyagcserére is pozitívan hat.
A zsíroldékony E-vitamin az összes sejtmembránban megtalálható. Javítja a vérkeringést, és az érfalak oxigénellátását. Az artériák lerakódásai elegendő vitaminbevitel esetén jóval kisebb eséllyel alakulhatnak ki. Az E-vitamin ugyanis meggátolja az LDL-koleszterin (a “rossz koleszterin”) oxidációját. Aki növényi olajokat használ a sütéshez, és a főzéshez, illetve rendszeresen fogyaszt zsíros halat, és olajos magvakat, megfelelően fedezni tudja szervezete E-vitaminszükségletét. Az ajánlott napi bevitel férfiak esetében 15 mg, nőknél 12 mg. A várandósság, és a szoptatás időszakában a szükséglet valamivel magasabb. A túladagolás esélye csekély: nagy mennyiségű E-vitamint tartalmazó mesterséges készítmények hosszabb ideig tartó szedése esetén alakulhat ki.
Az E-vitamin a koleszterinszint, és a hormonháztartás szabályozásában, illetve az érfalak, a szövetek és az izmok egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik. Gyulladásgátló hatású, és segíti a sejtmegújulást. Az elegendő E-vitamint tartalmazó táplálkozás a bőr, és a haj szépségéhez is hozzájárul.
Rendkívül gazdag E-vitaminforrás a törökmogyoró: 30 grammban 7,8 mg található a létfontosságú vitaminból. 2 evőkanál repceolaj 7,2 mg, 15 g búzacsíra 3 mg E-vitamint tartalmaz. A zöldségek közül a kelkáposzta megfelelő E-vitaminforrás: 100 grammonként 2,5 mg-ot tartalmaz. A hering E-vitamintartalma 7,8 mg/100 g.