Érdekes, a zöldségek világában ritka formájú növény a patiszon, vagy ahogy mi, magyarok hívjuk, a csillagtök. Nem nehéz kitalálni, hogy csillag formája után kapta nevét. Származása még most sem tisztázott, vannak akik szerint Dél-Amerikából, mások Észak-, vagy Közép-Amerikából származtatják. Magyarországra nagyon későn, csak az 1960-as évek végén kezdték el termeszteni.
Június közepén kezd el virágozni és szeptember elejéig folyamatosan hozza illatos, sárga virágait. Gyakorlatilag bárhol megél, ahol az egyszerű tök. A fiatal, félkilós tök színe zöldes fehér, sima héjú.
Fiatal, még mag nélküli korában leszedve savanyúságnak teszik el. Az idősebb és nagyobb terméseket hihetetlenül széles skálában lehet felhasználni. Mivel rendkívül alacsony a kalóriatartalma, fontos alapanyaga lehet egy fogyókúrás étrendnek. Kellemes, enyhén édes íze van, de általában fűszerezik bazsalikommal, fokhagymával, babérlevéllel, kaporral. Szinte minden olyan fűszernövénnyel kombinálható, amely kiemeli a patiszon viszonylag semleges ízét. Salátának egyenlőre még nagyon kevesen használják, pedig a tökfélék egyik legízletesebbje.
A nagyobb csillagtökök, hasonlóan a közönséges tökhöz finom rántott tökként, enyhén fűszerezve borssal, sóval és már az említett fűszerekkel.
Már volt róla szó, hogy energia, szénhidrát és zsírtartalma rendkívül alacsony. Nem jelentős a vitamintartalma sem, csak nagyon kis mennyiségben tartalmaz B-vitaminokat, valamint néhány nyomelemet (vas, cink, réz). Rosttartalma is nagyon alacsony, így könnyen emészhető, nem megterhelő a gyomornak.
A patiszon egy nem túl népszerű és elterjedt zöldsége konyhánknak, pedig rengeteg jó tulajdonsága van. Megéri kipróbálni, megkóstolni. Sokunknak kedvencévé válhat ez az egyszerű, ízletes, olcsó növény.