Az egyik leggyakrabban előforduló gyermekbetegség az őszi-téli időszakban.
Zártabb közösségekben való ottlét során szinte végigsöpör a csoport tagjain. Óvodai, bölcsődei közösségekben
nincs is olyan év, hogy a bárányhimlő ne jelenne meg.
Cseppfertőzés útján terjed, a tünetek a fertőződést követően 2-3 hét elteltével jelennek meg. Először néhány kiütés formájában valahol a testen, az arcon, vagy a fejbőrön. A kiütés lencsényi méretű, kerek, melyen igen hamar vízszerű folyadékot tartalmazó hólyag jelenik meg. Általában többféle állapotú kiütés található egyszerre.
Sok esetben erős fejfájás és magas láz is kísérőtünete a betegségnek, ám ez leginkább a nagyobb gyermekeknél vagy felnőtteknél fordul elő. A kisebb gyermekek könnyebben tűrik a bárányhimlőt, lázuk is alacsonyabb szokott lenni.
A már gyógyuló kiütés erős viszketéssel jár. Ezt enyhíteni leginkább a tisztálkodással lehet, illetve helyi ecsetelők alkalmazásával, melyek orvosi javallatra beszerezhetők bármely gyógyszertárban.
Különösen fontos arra odafigyelni, hogy a kisgyermek ne kaparja el a viszkető hólyagokat, mert ez gennyes szövődményeket is okozhat, valamint csúnya hegesedést. Ezért gondosan le kell vágni a gyermek körmeit és gyakori kézmosással fontos megelőzni azt, hogy a vakarás során piszok kerüljön a hólyagok alá.
A kiütések megjelenését követő 8-10 napon belül a gyermeket nem lehet közösségbe engedni, a fertőzés veszélye miatt, ám az is érthető, ha valahol a kiütések helyén megjelenő pörkök teljes eltűnéséig otthon tartják a gyermeket.
A kiütések helye folyamatosan halványul, és amennyiben sikerült elkerülni, hogy a gyermek elkaparja, úgy minden nyom nélkül jut túl ezen a kellemetlen betegségen.