Egy koleszterinnel kapcsolatos tanulmány során a kutatók meglepő eredményre jutottak: az optimista emberek koleszterinértékei jobbak. Pontosabban: az úgynevezett “jó koleszterin”, a HDL-koleszterin aránya magasabb, ezenkívül a trigliceridszint is alacsonyabb a pozitív beállítottságú embereknél. A kedvezőbb értékek egészségügyi hatása, hogy alacsonyabb a rizikója az érelmeszesedés kialakulásának.
Angol kutatóknak már több éve sikerült bebizonyítaniuk, hogy a stressz növelheti a koleszterinszintet. Az értékek azonban nem változtak minden résztvevőnél azonos mértékben. A tanulmányból a kutatók azt a tanulságot vonták le, hogy a különbségek oka az egyének eltérő stresszkezelési stratégiája, hozzáállása. A kutatás során megállapították, hogy a legstresszesebbnek bizonyuló résztvevőknél emelkedett három év után általánosan a legtöbbet a káros LDL-koleszterin szintje – táplálkozástól, súlytól, és életkortól függetlenül.
A megfelelő stresszkezelés mellett a kiegyensúlyozott étkezés, és a rendszeres mozgás is segíthet a koleszterinszint optimalizálásában. A HDL-koleszterinszintjét célzottan, az omega-3 zsírsavakat tartalmazó élelmiszerekkel is növelhetjük. Omega-3-ban gazdagok a zsíros tengeri halak: például a lazac, hering, és a makréla. Az alma fogyasztása is hasznos lehet: egy amerikai kutatás résztvevőinél napi 75 g szárított alma fogyasztása fél év után az LDL-koleszterinszint 23%-os csökkenéséhez vezetett. A friss almában található pektin emellett segíthet a koleszterinszint csökkentésében.