Az utazó Afrika és a Közel.Kelet legkisebb városkáiban is biztosan belebotlik a helyi bazárba, a szukba, ahol töményen belekóstolhat a keleti kereskedés hangos, ám mégis hangulatos világába, ahol a nyüzsgés, a színek, zajok kavalkádja, ráncos arcok, szenvedélyes mozdulatok vár. Az Ezeregyéjszaka világában igen rámenősen kínálgatják áruikat az arabok. Nehéz ellenállni nekik. No, és a portékáik, a minden képzeletet felülmúló tárgyak csillogása, suhogása, csilingelése, puhasága, ragyogása, kopottsága, frissessége és avíttsága, egzotikus bája és eredetisége, a mesterek ügyessége mind-mind egybeolvad ezeken az élettől telített helyeken.
Az egyik leghíresebb a kairói Khan el-Khalili bazár, végeláthatatlan sikátoraival, apró üzleteivel. Ezeken a helyeken a turista a barátságos, derűs viselkedésének bizton meg lesz a gyümölcse. Külön utcákat foglalnak el a különféle kézművesek, mint például az ötvösöké, ahol réz, arany, ezüsttárgyak milliói kápráztatják el a sétálókat.
Papiruszpréselő, alabástromőrlő és szőnyegszövő műhelyeket mindenfelé találhat az utazó, mindenütt kialakítottak egy kis bemutató területet, melyben a látogatóknak szívesen megmutatják titkaikat is, persze nem minden cél nélkül. A papiruszsás belsejét vizezik, préselik, majd szárítják, igaz ma inkább banánlevélből készítik.
A bazárokban persze minden olcsóbb, a fafaragásoktól kezdve a rézvázákon és lámpákon át egészen a vízipipákig, a ruhaneműktől a bőráruig. Parfümök, fűszerek hihetetlen mennyiségei egészítik ki a korántsem teljes listát.
A vízipipa tetejére finom dohányt tesznek, amelyen faszén izzik. A keletkező füst a tartályban lévő vízen keresztül áramlik, így akár egy óráig is eltarthat a szertartás.
Eredeti ajándék lehet a kartus, egy hosszúkás gyűrű, mely készülhet aranyból, ezüstből, melybe hieroglif írással belevésnek bármilyen hieroglif szövege, mely aztán amulettként viselhető a nyakláncokon.
Valódi arab szuvenír a lótuszvirág parfüm, melyet már Kleopátra is használt tejfürdője után. A lótusz valaha a Napistent szimbolizálta, oszlopfőként látható viszont a műemlékeken.
Az alku külön tudomány. Az eladó jó esetben nevetve, rosszabb esetben erős mutogatás közepette, sűrű gyalázkodással vonja kétségbe a vevő elmeállapotát. Sértődések nélkül hallgatják a másik siránkozásait családjuk éhenhalásának közelgő veszélyeiről, miközben a bazáros hörögve esküszik a gyerekei életére, miszerint ez a portéka neki is kevesebbe van és csak azért adná el bagóért, mert megsajnálta őt. A végén csak megegyeznek, és barátsággal válnak el.
Először a végső ár többszörösével rukkolnak ki, és kezdik a gyanútlan utazó „puhítását”. Soha ne mutassuk ki, hogy mindenképpen arra a holmira vágyunk, inkább unott arccal böngésszük a kínálatot, és csak úgy mellékesen érdeklődjünk az ár iránt, akár lassan tovább is állhatunk, ha neki megfelel az ár, úgyis utánunk ered majd.
Címkékalku arab bazár piac vásárlás
Ezt mindenképpen olvasd el!
Hol élt Thomas Jefferson?
Az Egyesült Államok-béli Monticello Thomas Jefferson otthona volt. Ő tervezte és itt élt évtizedeken át. …