Manapság egyre többen panaszkodnak arra, hogy rosszul alszanak. Legtöbbször csak legyintünk, és könnyedén a stresszre fogjuk. Ám a nyugtalan alvás, a fáradt ébredés és az egész napos álmosság mögött súlyosabb probléma is állhat.
Az alvási apnoé során a beteg garatjában lévő izmok, melyek a garat nyitva tartásáért felelnek, túlságosan ellazulnak, ez nehézlégzéshez vezet, gyakran ki-ki marad néhány lélegzetvétel. Az agy azonnal érzékeli a problémát: stresszhormont termel, mely megemeli a vérnyomást és a vércukorszintet is. Ez életveszélyes állapot, mely egy éjszaka során akár több mint százszor is megismétlődhet. Minden ilyen alkalom úgynevezett mikró ébredést idéz elő, mely olyan rövid ideig tart, hogy a beteg nem is emlékszik rá, s fogalma sincs, miért van rajta állandó ólmos fáradtság, miért indul fejfájással a nap. Ha a betegség kezeletlen marad, súlyos következményekkel járhat: magas vérnyomás, szívinfarktus, cukorbetegség, stroke.
Mik a tünetek, hogyan ismerhetjük fel?
Az éjszaka jelentkező tünetek az alábbiak:
– Hangos horkolás, mely rendszeresen, minden alvásnál jelentkezik
– Hirtelen légszomjra való ébredés
– Nyugtalan alvás
– Gyakori éjszakai vizelési inger
A nappal jelentkező tünetek:
– Aluszékonyság
– Reggeli fejfájás, illetve torokfájás, száraz szájjal ébredés
– Ingerlékenység
– Koncentrálóképesség csökkenése
Rizikófaktorok:
– Súlytöbblet
– Szűk légutak
– Hajlam
– Dohányzás
– Férfi nem
Rendszeresen jelentkező, szaggatott horkolás esetén ajánlatos minél hamarabb felkeresni a háziorvost, aki beutalja a beteget egy alvásdiagnosztikai vizsgálatra. Ha beigazolódik a betegség, a betegnek egy lélegeztetőgéphez hasonló készülékre lesz szüksége, melyet minden alváskor hordania kell majd, hogy az ellássa megfelelő mennyiségű oxigénnel és megakadályozza a gégeizmok elernyedését.