A zsálya (Salvia officinalis), vagy más néven orvosi zsálya, kerti zsálya az ajakos virágúak nemzetségébe tartozó növény. Vadon tömegesen megterem Európa déli részein, idehaza termesztett bokros, 70-90 centiméter magasságú illatos félcserje.
Virágzáskor a fiatal, lágy hajtások 15-25 centiméter magasak, szőrzetük molyhos jellegű. Levelei keresztben átellenesen állóak, a felsőbbek ülősek, valamint nyeles szerűek. Az alsóbb levelei alján felfedezhető páros, illetve magában külön álló cimpák. A szár felsőbb részein levő virágai hármasával álfüzér szerűen vannak. Ibolyakék, néha rózsás vagy fehér színű pártája június-július körül virágzik.
A gyűjtésénél érdemes odafigyelni, hogy a száraktól leszedett, csak a kifejlett ép leveleit válogassuk. Az összegyűjtött, körülbelül 4 kilogrammnyi friss levélből nem több mint 1 kilogramm száraz termék nyerhető ki. A használni kívánt drognak tartalma 2 százalék illóolaj, 5-8 százalék keserűanyag, savanyú glikozidát, gyanta, fumársav, katekincsersav, oleandolsav, oxitriterpénsav, nikotinsav, nikotinsavamid, viasz, ösztrogénhatású anyagok, fitonciád, amely a tbc bacilusok ellen nagyon hatásos. Illóolaj tartalmában fellelhető 20-50 százalék tujon, 9-15 százalék borneol, 15 százalék eukaliptol, valamint linalool.
Belsőleg használhatjuk forrázatként fertőtleníteni a húgy utakat, ellenszere a bélhurutnak, valamint meggátolhatjuk a legyengítő izzadásokat is vele. Külsőleg használható gyulladásos testrészeink kezelésére, valamint borogatáshoz is megfelelő. Zsályalevélből készített fürdő esetén még az aranyeres bántalmak ellen is megfelelően alkalmazható.